Με κορυφαίο τον Πλιούκα ο Φίλιππος έκαμψε την αντίσταση του ΟΦΗ

filippos ofi veria

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες επικράτησαν με 65-63 του ΟΦΗ σε ένα ματς που άσπασε καρδιές στο τέλος. Το ματς ήταν αμφίρροπο σε όλη του την διάρκεια. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια και στο τέλος επικράτησε ο πιο ψύχραιμος και ο πιο τυχερός. Κορυφαίος του Φιλίππου ήταν ο Πλιούκας, ο οποίος έκανε μεγάλη εμφάνιση στην επίθεση.

Ο Φίλιππος έκανε ονειρεμένο πρώτο δεκάλεπτο. Πήρε με το καλησπέρα το προβάδισμα (7-2 στο 4') και με καλές άμυνες, έλεγχο των ριμπάουντ και τον Πλιούκα σε μεγάλη μέρα (13 πόντους) ξέφυγε στο σκορ (21-11) στο 10'. Οι Κρητικοί με τρίποντο του Λιανού, έκλεισαν το δεκάλεπτο με 21-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα άλλαξε. Ο Φίλιππος δεν πήρε πόντους από τους άλλους παίκτες του, πλην του Πλιούκα, η αμυνά του έγινε πιο ελαστική και ο ΟΦΗ πιέζοντας σε όλο το γήπεδο άρχισε να μειώνει. Το 26-16 του 12' έγινε 31-28 στο 16' και 34-33 με πέντε σερί πόντους του Στυλιανού στο 18'. Οι Βεροιώτες συνέχισαν με λάθη και άστοχα σουτ στο τελευταίο δίλεπτο και στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Στυλιανού με λέι απ έφερε για πρώτη φορά τον ΟΦΗ μπροστά στο σκορ με 34-35.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος δεν κατόρθωσε να βελτιώσει τις αδυναμίες του. Μέτριος στην άμυνα, με περιορισμένες λύσεις στην επίθεση και με πολλά χαμένα ριμπάουντ, δεν κατάφερε να ανακτήσει τον έλεγχο. Μέχρι το 25' το ματς πήγε καλάθι - καλάθι αλλά από εκεί και μετά ο ΟΦΗ πήρε το προβάδισμα (43-47 στο 26', 47-53 στο 29').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο τεχνικό του Φιλίππου Δημήτρης Γκίμας χαμήλωσε το σχήμα του. Έπαιξε χωρίς σέντερ και με την πίεση που άσκησε βελτίωσε την άμυνά του και έλεγξε τα ριμπάουντ. Με καλές άμυνες ο Φίλιππος σταμάτησε τον ΟΦΗ και με τρίποντο του Τριχόπουλου στο 34' πήρε ξανά το προβάδισμα με 55-54 στο 34'. Μετά το καλάθι του Τριχόπουλου, ακολούθησε ο Πλιούκας στο 35' και το σκορ έγινε 57-54. Με τρίποντο του Μποχωρίδη ο ΟΦΗ ισοφάρισε σε 59-59.

Μετά από εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις, ο Στυλιανού έδωσε ξανά προβάδισμα στον ΟΦΗ (59-61) αλλά ο Πλιούκας απάντησε με τρίποντο κι έγραψε το 62-61 στο 39'. Ακολούθησαν μια άστοχη επίθεση του ΟΦΗ κι ένα χαμένο σουτ του Πλιούκα στην εκπνοή της Βεροιώτικης επίθεσης. Στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα, ο Γιουλέκας έκλεψε την μπάλα και πήρε φάουλ. Ο φόργουορντ του Φιλίππου με δυο εύστοχες βολές έγραψε το 64-61. Στα 7 δευτερόλεπτα ο Φίλιππος έκανε φάουλ στον Μποχωρίδη και αυτός έγραψε το 64-63 με δυο βολές. Ο ΟΦΗ έκανε φάουλ στον Γκιουλέκα και αυτός με μια βολή σημείωσε το 66-63. Στην τελευταία του επίθεση ο ΟΦΗ αστόχησε σε τρίποντο με τον Σταμπουλή

Δεκάλεπτα: 21-14, 34-35, 50-54, 65-63

Διαιτητές: Γεωργιάδης-Παγώνης-Τζιοπάνος Ν.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡ. (Γκίμας): Πεταλωτής 3, Μαρτίνς 4, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 5 (1), Δεληγιώργης, Πλιούκας 26 (6/9τρ. 2ασ., 2 κλ..), Γκιουλέκας 8 (1), Κασαμπαλής 12 (10ρ.), Τριχόπουλος 3 (1), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 4.

ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 12 (2τρ., 5ασ., 5 λ.), Σταμπουλής, Μαυρογιάννης 5 (6ασ., 2κλ.), Στυλιάνου 16 (2), Λιανός 11 (1), Χάλαρης 19, Τρεπάλοβατς, Κυρίτσης, Σκλήβας.