Πέρασαν και από τον Παλαμά οι Αετοί Βέροιας!

Μια πολύ μεγάλη νίκη πανηγύρισαν (και) σήμερα οι Αετοί Βέροιας!

Κόντρα σε μια ομάδα που έχει φάει με το…κουτάλι αυτές τις κατηγορίες και σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη αντιπαρέταξε δύναμη και πάθος, φεύγοντας στο τέλος με το πολύ σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα.

Οι “ασπρόμαυροι” προετοιμάστηκαν με τον καλύτερο τρόπο για το σημερινό παιχνίδι και παρά την απουσία του Κώστα Κουσιάντζα, κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και να προηγείται μάλιστα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Η ομάδα της Ημαθίας χρησιμοποίησε και πάλι ιδανικά το “όπλο” της άμυνας, που φέτος είναι ο…Δούρειος Ίππος της, καθώς εγκλώβισε τα αντίπαλα ατού και περιόρισε σε σημαντικό βαθμό τη δεδομένη επιθετικότητα των Τιτάνων ειδικά στην έδρα τους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Αετοί εμφανίστηκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και προηγήθηκαν 18-12, παίζοντας στο διάστημα αυτό εξαιρετική άμυνα. Στο δεύτερο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, βρήκαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν να “ψαλιδίσουν” τη διαφορά στους δύο πόντους (36-38).

Οι Ημαθιώτες όμως παρέμειναν προσηλωμένοι στο αγωνιστικό πλάνο και κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο, δείχνοντας αποφασισμένοι για τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη.

Αυτή τελικά ήρθε στο τέλος, με το ματς να κρίνεται και στις λεπτομέρειες, όπως το καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ του Ιωάννη Αλευρίδη, που στη συνέχεια κέρδισε και φάουλ, στην εξαιρετική άμυνα του Βασίλη Γκανά στην επόμενη φάση αλλά και στην εύστοχη βολή του Μάκη Ιωσηφίδη, που έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους Αετούς.

Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο “αειθαλής” Γιώργος Γιαννουζάκος, που έφτασε τους 16 με τρία εύστοχα τρίποντα και τον ακολούθησε ο σπουδαίος και σήμερα Κώστας Μαραπίδης, που πέτυχε 15.

Επόμενο παιχνίδι για τους Αετούς, την Κυριακή 8/12 στο ΔΑΚ “Βικέλας” με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου.

Διαιτητές: Θεοδώρου-Θρασυβουλίδης
Δεκάλεπτα: 12-18, 36-38, 49-54, 64-66

Τιτάνες Παλαμά (Γκουγκουτούδης): Γκογκίδης 15(2), Τσατάλας 26(2), Σφακιανός 6(1), Τσούμας 6, Φαλιάκης 3(1), Μακρής 3(1), Σκουφεζής 5.

Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τρομπούκης, Αναστασιάδης 2, Σιδηρόπουλος, Γκεκόπουλος 12, Ζήσιος, Γιαννουζάκος 16(3), Σταυρουλάκης 5(1), Μαραπίδης 15(3), Αλευρίδης 10, Ιωσηφίδης 6(1), Γκανάς.