Κέρδισε στην Θεσσαλονίκη τον Μακεδονικό ο Φίλιππος

Μεγάλη νίκη για την ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας απέναντι στον Μακεδονικό με τελικό σκορ 80-84. Η ομάδα του Γκίμα έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε στο 10΄ με 17-22 και το ημίχρονο τελείωσε με με την ομάδα του Φιλίππου να έχει προβάδισμα 12 πόντων (37-49).

Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν. Η ομάδα του Μακεδονικού μπήκε ξανά στο παιχνίδι, ισοφάρισε στο 30′ σε 60-60 ενώ στο 35′ πήρε διαφορά 10 πόντων (78-68) με την ομάδα του Γκίμα να χάνει Κοθρά, Βάλλιο και Παραπούρα με πέντε φάουλ.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με τους παίκτες του Φιλίππου με περίσσια αυταπάρνηση να κάνουν την ολική ανατροπή και να παίρνουν μια πολύ σημαντική και δύσκολη νίκη.

Διαιτητές : Ντούρας και Δημάδης

Δεκάλεπτα : 17-22, 37-49, 60-60, 80-84

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος 11, Τσεσμετζιδης, Σισμανης 3(1), Πονοπουλος, Γιαντσιδιώτης, Βαλλιος, Τσιακλαγκανος 11, Καβαργυρης, Κοθρας 26(2), Παραπουρας 8(2), Σουτζοπουλος 16(1), Κανταρκος 4.

Μακεδονικός (Καραμουσαλίδης): Χαλάτσης 18(1), Κοντσές 2, Μπαρζού 2, Κουντουρατζόγλου 14, Τσινόπουλος 16(2), Κομμάτας, Καραθανάσης, Ουλουσίδης 22(2), Καλογεράτος, Ιωαννίδης, Χαντζίδης 6.