Με διπλό στο Ηράκλειο ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Φίλιππος

filippos arkadikos gioulekas

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Φιλίππου απο το Ηράκλειο. Στην πρεμιέρα της Α2 επικράτησε μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι του ΟΦΗ με 67-70. Με τους Τραϊανό, Πλιούκα, να κρίνουν το παιχνίδι και να "σκοτώνουν" την πρώην ομάδα τους, ο Φίλιππος κατάφερε να χαρίσει χαμόγελα στον κόσμο του. Ο Πλιούκας με τους πόντους που πέτυχε στο τελευταίο λεπτό κράτησε ζωντανό τον Φίλιππο όταν ο ΟΦΗ πίεζε για την ισοφάριση ενώ ο Τραϊανός έκλεψε την μπάλα στην τελευταία ευκαιρία του ΟΦΗ και ενώ ο Ραζής έκανε την επαναφορά με αποτέλεσμα ο Φίλιππος να φύγει νικητής από το Ηράκλειο.

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 18-12. Στην δεύτερη περίοδο, ο Λιανός πήρε πάνω του επιθέσεις και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε στον ΟΦΗ το προβάδισμα με 26-25 ενώ με γκολ – φάουλ του Σταμπουλή έκλεισε το ημίχρονο με 31-29. Και ενώ η τρίτη περίοδος ξεκινούσε ιδανικά για τον ΟΦΗ με τους Ραζή, Κιτσούλη να σκοράρουν και η διαφορά να πηγαίνει στο +5 (36-31), ήρθε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων. Στο 42-36 ο Γκιούλεκας απάντησε με δύο σερί τρίποντα ισοφαρίζοντας σε 42-42 με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 47-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΟΦΗ δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα ο Φίλιππος να πάρει προβάδισμα 9 πόντων (54-63). Ο ΟΦΗ απάντησε με ένα εντυπωσιακό σερί 13-4 και με τον Λιανό ισοφάρισε 67-67, 27" πριν το τέλος του παιχνιδιού. Στα 7", ο Μποχωρίδης έκανε φάουλ στον Γκιουλέκα που ευστόχησε και στις δύο βολές δίνοντας το προβάδισμα με 67-69 και ο Ραζής με τραγικό λάθος... "χάρισε" την μπάλα στον Τραϊανό με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 67-70 αφού ο Κιτσούλης αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 31-29, 47-49, 67-70

Διαιτητές : Πανταζής – Συμεωνίδης – Δεληγιαννίδης

ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 4, Σταμπουλής 7, Ραζής 12 (2), Μαυρογιάννης, Στυλιανού 2, Λιανός 12 (2), Κιτσούλης 17 (2), Χάλαρης 2, Τρεπάλοβατς 11, Σκλήβας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡ. (Γκίμας): Πεταλωτής 2, Μαρτίνς 2, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 9 (1), Δεληγιώργης 13 (7ρ.), Πλιούκας 14 (3), Γκιουλέκας 16 (3), Κασαμπαλής 10, Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 4.