Εκδήλωση του 5ου Γυμνασίου Βεροίας αφιερωμένη στις Χαμένες Πατρίδες
- Γράφτηκε από τον/την Μαρία Τριγώνη
![](/images/2022_2023/diafores/5o_gym_ver-patrides.jpg)
Την Πέμπτη 18 Μάϊου το 5ο Γυμνάσιο Βεροίας παρουσίασε εκδήλωση στην αίθουσα του 10ου Δημοτικού Σχολείου στα πλαίσια των δύο πολιτιστικών προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων αφιερωμένα στις Χαμένες Πατρίδες: Μικρά Ασία (Η Σμύρνη μάνα καίγεται) - Πόντος ( Πατρίδα μ΄αραεύω σε).
Στην εκδήλωση συμμετείχαν οι 45 μαθητές των προγραμμάτων που επιμελήθηκαν οι καθηγητές: Φιλιώ Σιδηροπούλου, Φρόσω Αντωνίου, Ντίνα Μπαζούκη, Αντώνης Παπαδόπουλος, Άννα Σίμου.
Την εκδήλωση στήριξαν: ο χοροδιδάσκαλος Διαμαντής Λαζαρίδης, ο πρόεδρος του Μορφωτικού Συλλόγου Καλλιθέας Κώστας Τοπαλίδης, η Γιώτα Νάκη, ο λυράρης Ιωακείμ Φωτιάδης, ο μικρός Ιορδάνης Τσολάκης (τύμπανο) και ο μουσικός του σχολείου Βασίλης Τσαμήτρος.