Κέρδισε και τον ΔΙΚΕΑ ο Φίλιππος (φωτογραφίες, αποτελέσματα)

Ένα ακόμη βήμα προς τον τελικό του πρωταθλήματος έκανε ο Φίλιππος. Στο δεύτερο ματς της σειράς των πλέι οφ κέρδισε τον ΔΙΚΕΑ στην Βέροια με 26-24 πλησίασε περισσότερο στον στόχο του. Στο πρώτο μέρος ο Φίλιππος ήταν νωθρός και επέτρεψε στον ΔΙΚΕΑ να είναι κολλημένος πάνω του στο σκορ. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους όμως, οι Βεροιώτες δημιούργησαν μια μικρή διαφορά στο σκορ και την συντήρησαν μέχρι το τέλος. Στα τελευταία λεπτά ο ΔΙΚΕΑΣ πλησίασε επικίνδυνα αλλά η εμπειρία των παικτών του Φιλίππου δεν του επέτρεψε να κάνει την ανατροπή.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Οι δυο ομάδες πήγαν μέχρι την ανάπαυλα χέρι – χέρι και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια. Ο Φίλιππος στο πρώτο τέταρτο ήταν πολύ αποτελεσματικός επιθετικά αλλά νωθρός στην άμυνα. Μετά το 15’ έχασε πολλά εύκολα σουτ και έχασε προσωρινά το προβάδισμα αλλά βελτίωσε λίγο αμυντικά και στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους επέστρεψε στην θέση του οδηγού.

filippos dikeas play1

Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος μπήκε μεταμορφωμένος προς το καλύτερο και κάνοντας ένα δυναμικό ξεκίνημα προηγήθηκε με 17-13 στο 34’ και 19-14 στο 38’. Μετά το 45’ η απόδοση των γηπεδούχων έκανε μια κοιλιά και ο ΔΙΚΕΑΣ μείωσε σε 22-19 στο 49’. Ο Ανανιάδης ξεκόλλησε την Βεροιώτικη επίθεση κι έγραψε το 23-19 στο 51', αμυντικά μπλοκ και Τσιλιμπάρης σταμάτησαν τις επιθέσεις του ΔΙΚΕΑ και ο Σανίκης στο 56' έγραψε το 24-19. Ο ΔΙΚΕΑΣ δεν το έβαλε κάτω και με ένα γρήγορο σερί μείωσε σε 24-22 στο 57'. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις άστοχες επιθέσεις του Φιλίππου και μείωσε σε 24-23 με τον Κεδέρη στο 58'.

Ο Μπαντής με δύσκολη προσπάθεια σημείωσε το 25-23 στο 59' και έδωσε ανάσα στον Φίλιππο. Ένα λεπτό πριν το φινάλε ο ΔΙΚΕΑΣ κέρδισε πέναλτι και ο Κεδέρης μείωσε σε 25-24. Στην τελευταία επίθεση ο Φίλιππος ροκάνισε τον χρόνο και έφτασε στο γκολ με τον Σανίκη που έγραψε το τελικό 26-24.

Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας

Πεντάλεπτα: 3-1, 6-6, 8-9, 10-10, 11-11, 14-13 (ημ.), 18-14, 20-15, 22-17, 23-19, 24-21, 26-24

Πέναλτι: 2/4, 5/6, Δίλεπτες: 1/2

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Σεϊρεκίδης) Ευαγγελόπουλος, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης 1, Αποστολίδης 2, Ανανιάδης 4, Μπαντής 2, Δεληγιάννης, Σανίκης 6, Βουτσάς, Καρυπίδης 6, Κότσυφας, Δραγκόλας, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης 1, Παπαδόπουλος 3, Βεσελίνοβιτς 1.

ΔΙΚΕΑΣ: (Ιατρούδης) Τσακνής, Λαδάκης 2, Γκέρτσος, Μελετάκος 3, Ζαμπούνης 4, Ζάχαρης 1, Μπάρμπας, Γκουλέ, Κεδέρης 8, Κατσίκης 1, Κουρέτας 4, Χελιώτης, Χάλαρης 1, Παπαδιονυσίου.