Ο Ημαθιώτης Αυγουστίνος Κυριάκου νικητής του 1ου Αγώνα Ορεινού Τρεξίματος 'Πιερίδες Μούσες' (φωτογραφίες, βίντεο)

Ο πρώτος αγώνας ορεινού τρεξίματος με τίτλο ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής στα Ριζώματα. Νικητής των 11,5 χλμ αναδείχθηκε ο Αυγουστίνος Κυριάκου από την Αλεξάνδρεια Ημαθίας, ενώ από τις γυναίκες η Μαριάννα Ρήγα.

Τον αγώνα, που επιθυμούν οι διοργανωτές να κάνουν θεσμό, διοργάνωσε το Αθλητικό τμήμα του Κ.Α.Π.Α. Δήμου Βέροιας σε συνεργασία με τον Αθλητικό Πολιτιστικό Σύλλογο Ριζωμάτων Βέροιας και τον Ορειβατικό Σύλλογο Ριζωμάτων «Ο ΓΡΑΠΑΤΣΑΓΚΑΛΟΣ».

Στους δύο ορεινούς αγώνες, των 11,5 χλμ και των 3,2χλμ, συμμετείχαν δρομείς από Βέροια, Αλεξάνδρεια, Κοζάνη, Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πτολεμαΐδα, Κατερίνη, Νέα Μουδανιά κ.α. και παιδιά όλων των ηλικιών.

Οι περίπου διακόσιοι δρομείς απόλαυσαν μία διαδρομή μέσα στο βουνό, σ’ ένα όμορφο φυσικό τοπίο, παρά τις αντίξοες συνθήκες, καθώς η διαδρομή ήταν λασπωμένη από την βραδινή βροχή.