Ψυχρολουσία για τον Φίλιππο – Έχασε στην Βέροια από τον Ποσειδώνα στην πρεμιέρα των πλέι οφ (φωτογραφίες)

Ήττα σοκ στην πρεμιέρα των πλέι οφ, με 21-26, υπέστη στην Βέροια ο Φίλιππος από τον Ποσειδώνα Λουτρακίου. Ο Φίλιππος παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων, είχε μεγάλα προβλήματα στο σκοράρισμα και δεν κατάφερε να βρει ρυθμό για να ελέγξει το ματς. Ο Ποσειδώνας πήρε τον έλεγχο στο δεύτερο μέρος κι εκμεταλλευόμενος την κακή ημέρα του Φιλίππου «έσπασε» την Βεροιώτικη έδρα κι έχει αυτός τώρα το πλεονέκτημα για την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο. Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές χέρια αλλά κανείς από τους δυο αντιπάλους δεν κατάφερε να πάρει το πάνω χέρι. Μετά το δεκάλεπτο ο Ποσειδώνας προηγήθηκε με 5-7 αλλά ο Φίλιππος απάντησε γρήγορα και πέρασε με 9-8. Οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν, εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές του Φιλίππου στην επίθεση και πέρασαν ξανά μπροστά με 9-11 στο 25’. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Φίλιππος αντέδρασε και προηγήθηκε εκ νέου με 13-11 αλλά ο Ποσειδώνας μείωσε κι έκλεισε το ημίχρονο με 13-12.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος αιφνιδίασε τον αντίπαλο και προηγήθηκε με 16-13 στο 33’ αλλά το ξέσπασμά του δεν είχε διάρκεια. Ο Ποσειδώνας ανέκαμψε, ισοφάρισε γρήγορα 16-16 και πέρασε μπροστά με 17-18 στο 38’. Ο Φίλιππος  συνέχισε να είναι πολύ κακός επιθετικά και παρά την καλή άμυνα και την εξαιρετική εμφάνιση του Κορωνά βρέθηκε να χάνει με 19-22 στο 49’. Κοντά σε αυτό ήρθε και ο τραυματισμός του Δεληγιάννη που στέρησε ένα βασικό όπλο στους γηπεδούχους. Ο Ποσειδώνας διατήρησε την ψυχραιμία και τον έλεγχο και προηγήθηκε με 19-23 στο 53’ και 20-25 στο 56’. Ο Πέρρος έχασε μοναδικό τετ α τετ στο 57' για να κάνει το 20-26 αλλά μικρή σημασία είχε γιατί το ματς είχε κριθεί.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 5-6, 9-8, 9-10, 13-12 (ημχ.), 16-15, 17-17, 19-20, 19-22, 20-24, 21-26

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Ευαγγελόπουλος, Κωστακίδης, Ζλατάνος, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Δομπρής 6, Σανίκης 2, Μπαντής 1, Βραζάλιτσα 5, Αποστολίδης, Κορωνάς, Δραγκόλας 3, Δεληγιάννης 1, Κορωνάς Θ., Ζευγαρόπουλος, Παπαδόπουλος 3.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Βαμβακάς 1, Πέρρος 6, Χερουβείμ 8, Τοκατζόγλου, Οικονόμου 1, Μπάρμπας, Βούκοβιτς, Τρουμπέτας 9, Μελετάκος, Βασιλειάδης, Παλαιολόγος, Ρουμελιώτης 1.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, δίλεπτα: 2-3, πέναλτι: 2/2-2/2