Έσπασε άλλη μια παράδοση ο Φίλιππος - "Στραγγάλισε" στο Μακροχώρι τον ΠΑΟΚ

Άλλη μια άσχημη παράδοση έσπασε την Τέταρτη ο Φίλιππος. Με καταπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο "στραγγάλισε" τον ΠΑΟΚ με 27-22, έσπασε τι αρνητικό σερί που είχε δημιουργήσει εις βάρος του η ομάδα της Θεσσαλονίκης και εξασφάλισε την δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο και το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 3-5 στο 10'. Ο Φίλιππος αντέδρασε και ισοφάρισε 7-7 στο 14' και προηγήθηκε 9-7 στο 16'. Οι Βεροιώτες δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 10-10 στο 20' και πέρασε 11-12 στο 24'. Στο τελευταίο εξαλεπτο του πρώτου μέρους όμως, ο Φίλιππος βρήκε τις λύσεις και πέρασε με 16-13 στο 29'.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος παίζοντας άμυνα (πολύ καλός ο Τσιλιμπάρης) για σεμινάριο και με ψυχραιμία συντήρησε το προβάδισμα των τριών τερμάτων και στο 49' ο Παπαδόπουλος σημείωσε το 21-17 και στο 50' ο Ανανιάδης έγραψε 22-17.

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μπει στο ματς (24-21 στο 57') αλλά ο Φίλιππος δεν έχασε την ψυχραιμία του. Πήρε επιθετικό φάουλ με τον Παπαδόπουλο και με τον Βεσελίνοβιτς σημείωσε το 25-21 στο 58'.  Εκεί τελείωσαν όλα.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-5, 8-7, 10-9, 12-12, 16-14 (ημχ.), 18-15, 19-17, 20-17, 22-17, 24-19, 27-22

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζλατάνος, Χαραλαμπίδης, Μιχαηλίδης, Αποστολίδης, Ανανιάδης 1, Μπαντής 3, Ψωμιάδης, Δεληγιάννης, Σανίκης 5, Βουτσάς, Καρυπίδης 6, Δραγκόλας, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης 2, Παπαδόπουλος 6, Βεσελίνοβιτς 4.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 5, Παλάσκας 3, Τσίλης 2, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης 2, Κοκκώνης, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 6, Τσαναξίδης, Κωστακίδης, Καραγκιοζόπουλος, Τριανταφύλλου, Κεσίδης 1.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, Κόκκινες: 55:11 Αποστολίδης, 58:31 Βουτσάς (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 8-3, πέναλτι: 2/2-1/2