Κέρδισε την ΔΕΚΑ και έμεινε μόνος δεύτερος ο Φίλιππος

Μόνος στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα έμεινε το Σάββατο ο Φίλιππος. Επικράτησε με 77-69 της ΔΕΚΑ και την άφησε πίσω του στην βαθμολογία. Η Βεροιώτικη ομάδα είχε τον έλεγχο σε όλο το ματς. Διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο μέρος και εκτόξευσε την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του Ευθύμη Κοθρά μπήκανε πολύ δυνατά στο παρκέ και επιβλήθηκαν του αντιπάλου τους, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, αφού χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν πέντε λεπτά για να δεχθούν το πρώτο καλάθι. Η πρώτη περίοδος βρήκε την ομάδα μας να προηγείται με 21-16, ενώ στα ίδια επίπεδα κινήθηκε το υπόλοιπο του ημιχρόνου, με τον Φίλιππο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +6 και το σκορ στο 42-36.

Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στο 3ο δεκάλεπτο, εκεί όπου η ομάδα μας είχε το καλύτερό της διάστημα σε άμυνα και επίθεση και με το επιμέρους 24-15, έφτασε να προηγείται με +15, ενώ η διαφορά κατά διαστήματα αυξανόταν. Η τελευταία περίοδος αδικεί την συνολική μας εμφάνιση, αφού η επιθετική αστοχία μείωσε τη διαφορά, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι γνώρισαν την ήττα με 77-69. Το αποτέλεσμα αυτό σε συνδυασμό με τον πρώτο αγώνα, δίνει στον Φίλιππο Βέροιας το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τη ΔΕΚΑ στην τελική κατάταξη.

Για ακόμη μια φορά, πρέπει να εκφράσουμε τον θαυμασμό μας για τους φιλάθλους που σήμερα δώσανε ρεσιτάλ και κατακλύοντας τις κερκίδες του ΔΑΚ “Βικέλας” ήταν ο 6ο παίκτης στην επίτευξη της νίκης!

Διαιτητές: Γερακίνης-Παζώλης-Σταμπουλής

Δεκάλεπτα: 21-16, 42-36, 66-51, 72-69

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 21(1), Αποστολίδης 3(1), Ξενιτίδης 9(1), Κοτσανος 17, Κάτζος 3(1), Φλιάτης 5, Μπένας 6, Μελαδιανός 13(1).

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης-Χατζηβρέτας): Πετανίδης 5(1), Τσιροπούλης 2, Κιόσια 8, Λουλούδης, Πατρίκης 10, Καλαποθαράκος 5, Λιοτόπουλος 14(2), Μακαρατζής 3, Πούντος 13(1), Μουτάφης 9(2), Βογιατζής, Πασχαλίδης.