Έχασε από το Παγκράτι ο Φίλιππος

filippoes ethnikos6

Εντός έδρας ήττα από το Πακράτι με 66-79 γνώρισε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες αντιστάθηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Από εκεί και μετά το Παγκρατι ξέφυγε στο σκορ και συντήρησε μια μεγάλη διαφορά μέχρι το τέλος.

Ο Φίλιππος μπήκε στο ματς με ένα γρήγορο 6-0 αλλά είχε συνέχεια το σερί του. Το Παγκράτι απάντησε γρήγορα και πέρασε μπροστά με 8-11. Η τελευταία αντίδραση του Φλίππου ήρθε αμέσως μετά (13-11) αλλά από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι πήραν τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Με σερί 0-7 έκλεισαν το ημίχρονο με 13-18 και με νέο σερί 0-7 στ δεύτερο δεκάλετο, ανέβασαν το σκορ σε 13-25. Από εκεί και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, το Παγκράτι συντήρησε μια διψήφια διαφορά στο σκορ, διατήρησε τον έλεγχο στην αναμέτρηση και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ ημιχρόνου 31-43.

Στον ίδιο ρυθμό συνείστηκε το ματς και στο δεύτερο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Κουτρούλια έγραψαν το 31-48 και ανέβασαν την διαφορά στο σκορ ακόμη πιο ψηλά. Ο Φίλιππος πρά τις φλότιμες προσπάθειες δεν κατάφερε να μειώσει κι το δεκάλεπτο έκλειε με 45-63.

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά του σκορ στους είκοσι πόντους (47-67) αλλά ο Φίλιππος δεν παράτησε το ματς. Βρήκε λύσεις στην επίθεση και με γκολ - φάουλ του Λευκαδίτη μείωσε σε 61-70 στο 36'. Ο Δέδες με τρίποντο έγραψε το 61-73 και δέκοψε το σερί του Φιλίππου. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι έμειναν ψύχραιμοι και συντήρησαν την διαφορά στο σκορ.

Δεκάλεπτα: 13-18, 31-43. 45-63, 66-79.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ-Συμεωνίδης-Δεληγιαννίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡ. (Γκίμας): Πεταλωτής 5, Μαρτίνς 2, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 10 (2), Δεληγιώργης 4, Πλιούκας 4 (2/12δ., 5λ.), Γκιουλέκας 12 (4/18δ.), Κασαμπαλής 9 (10ρ.), Τριχόπουλος 2, Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 18 (2).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Λάκκας 9 (5ασ.), Κοβάσεβιτς 15 (3), Δέδες 15 (4), Παππάς 5 (1), Ψαρόπουλος 10, Παπαντωνάκος 3 (1), Ράπτης 11 (9ρ., 2ασ, 4κλ.), Κουτρούλιας 11 (1) Ντιαλό, Φωτεινάκης, Γκέρος, Χατζηνικόλας.