"Διέλυσε" τον Κόροιβο στην πρεμιέρα ο Φίλιππος

Με άνετη επικράτηση επί του Κόροιβου Αμαλιάδας ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες επικράτησαν με 79-54 και έβαλαν στο...σακκούλι τους το πρώτο δίποντο. Αν και ξεκίνησαν μουδιασμένα, βρήκαν ρυθμ'ο στπο δεύτερο δεκάλεπτο, πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης και "καθάρισαν" το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο.

Αγωνιστικά, ο Φίλιππος άργησε να βρει ρυθμό στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, περιόρισε τους φιλοξενούμενους, βρήκε λύσεις στην επίθεση και πήρε ένα προβάδισμα εννέα πόντων στο ημίχρονο. Το ματς κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Φίλιππος συνέχισε την πολύ καλή του άμυνα (μόλις εννέα πόντους ο Κόροιβος) και εκτόξευσε την διαφορά στους 20 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος απλά συντήρησε το προβάδισμά του και έφτασε μια άνετη νίκη.

Δεκάλεπτα:17-22, 40-31, 60-40, 79-54

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Πιτσίλκας-Παζώλης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Μπλατσιώτης): Καραγεωργίου 2, Τσεσμετζίδης, Ντόβας 12 (4), Ελευθεριάδης 14, Αγραφιώτης, Κοθράς 18 (4), Παραπούρας 12 (3), Σουτζόπουλος 7, Καντάρκος 6, Πιλκούδης 8.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Δελέγκος): Σταυρακούκας 5 (1), Κουρέπης 14, Αγγελάκος 5 (1), Μαραγκάκης 4, Γκάτζιος 5 (1), Κατσαβόπουλος, Παπαδιονυσίου 4, Κάππος 2, Μιχαλούτσος 15 (3), Μπεκρής, Τσέλλος.