proteas

tsakiridis tires

logomageia

Αποτελέσματα 4ου Τουρνουά Γρήγορου Σκακιού "Ελευθέρια" 2018

Με επιτυχία διεξήχθη την Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2018 στην Πτολεμαΐδα το 4ο τουρνουά σκακιού «Ελευθέρια» 2018 που διοργάνωσε η Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. Πραγματοποιήθηκαν δύο τουρνουά, το πρώτο άνω των δεκατριών ετών και το δεύτερο κάτω των δώδεκα ετών και το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων. Το τουρνουά είναι το δεύτερο της σειράς Grand-Prix 2018-2019 και συμμετείχαν 88 σκακιστές και σκακίστριες από 11 συλλόγους της Κεντροδυτικής Μακεδονίας.

Στην τελική βαθμολογία του Α΄ τουρνουά (ηλικίας από δεκατρία ετών και άνω) την 1η θέση κατέλαβε ο σκακιστής Μπαμπαλίκης Αλέξανδρος (Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος»), την 2η ο Δόγιας Χρήστος (Α.Ε.Κοζάνης) και την 3η θέση ο Στεργίου Κωνσταντίνος (Α.Ε.Κοζάνης). Στο Β΄ τουρνουά (ηλικίας από δώδεκα ετών και κάτω) νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο σκακιστής Καραμητάνης Λάζαρος (6/7) της Λ.Π.Φλώρινας, 2ος ο Παφύλης Κωνσταντίνος (Α.Ε.Κοζάνης)και 3ος ο Τσίτρος Αναστάσιος Χρήστος (Α.Ε.Κοζάνης). 

Νικήτρια ομάδα του τουρνουά αναδείχθηκε η Α.Ε.Κοζάνης, στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος» ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος».

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του ομαδικού των συλλόγων της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ που συμμετείχαν στο τουρνουά έχει ως εξής:

ΘΕΣΗ

ΣΥΛΛΟΓΟΙ

ΒΑΘΜΟΙ

Α.Ε. Κοζάνης

22,5

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

20,0

Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

18,0

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

17,5

Ο.Σ. Γιαννιτσών

14,5

Σ.Λ. Φλώρινας

13,0

Σ.Ο. Βέροιας

9,5

-

Λ.Π. Φλώρινας

9,5

Γ.Σ. Ποντοκώμης

8,0

10η

Φλώρινα

6,5

11η

Κομνηνά

2,5

Πέρα από την ομαδική βαθμολόγηση, οι σκακιστές που βραβεύθηκαν στις επιμέρους κατηγορίες είναι :

Ανδρών

Μπαμπαλίκης Αλέξανδρος

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

1ος

Δόγιας Χρήστος

Α.Ε. Κοζάνης

2ος

Στεργίου Κωνσταντίνος

Α.Ε. Κοζάνης

3ος

Γυναικών

Λιούρη Στυλιανή

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

Λιούρη Μαρία

Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

Ζουμπουρδικούδη Δέσποινα

ΟΣ.Γιαννιτσών

Ετών 16

Παπαδημητρίου Αλέξανδρος

Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

1ος

Φανάκης Ιωάννης

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

2ος

Παπαπαυλίδης Πέτρος

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

3ος

Ετών 14

Τσιλίδης Χρήστος

Σ.Ο. Βέροιας

1ος

Αποστολίδης Αθανάσιος

Σ.Λ. Φλώρινας

2ος

Αποστολίδης Αναστάσιος

Σ.Λ. Φλώρινας

3ος

Λιούρη Στυλιανή

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

Λιούρη Μαρία

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

Ζουμπουρδικούδη Δέσποινα

ΟΣ.Γιαννιτσών

Ετών 12

Καραμητάνης Λάζαρος

Λ.Π. Φλώρινας

1ος

Παφύλης Κωνσταντίνος

Α.Ε.Κοζάνης

2ος

Τσίτρος Αναστάσιος Χρήστος

Α.Ε.Κοζάνης

3ος

Λιούρη Μιχαέλα

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

Πετρίδου Θεοδώρα

ΟΣ.Γιαννιτσών

Λιούρη Μ. Αναστασία

Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

Ετών 10

Παλουκίδης Ανέστης

ΣΟ.Βέροιας

1ος

Σιδέρης Μιχαήλ

Α.Ε.Κοζάνης

2ος

Καρακίτσιος Ιωάννης

Α.Ε. Κοζάνης

3ος

Αλπανάκη Σοφία

Ο.Σ.Γιαννιτσών

Αλπανάκη Έλλη

Ο.Σ.Γιαννιτσών

Γκούβα Δήμητρα

Α.Ε. Κοζάνης

Ετών 8

Τσανίδης Ευστάθιος

Α.Ε. Κοζάνης

1ος

Νικολαΐδης Άγγελος

Ο.Σ.Γιαννιτσών

2ος

Αληχανίδης Δημήτριος

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

3ος

Τζήκα Βαλεντίνη

Α.Ε. Κοζάνης

Κοντέου Μαρία Νεφέλη

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

Λαμπρινού Δανάη

Ο.Σ.Γιαννιτσών

 

dyslexia centers

tsiafoulis

sidiropoulos

meimaridis

studio 69