Πάλεψε κόντρα στη Νέα Ιωνία ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Εντός έδρας ήττα από τη Νέα Ιωνία γνώρισε ο Φίλιππος με 22-27. Οι Βεροιώτισσες έμειναν κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλο το ματς, μείωσαν αρκετές φορές σε απόσταση αναπνοής αλλά δεν είχαν διάρκεια στα ξεσπάσματά τους και δεν μπόρεσαν να κάνουν την υπέρβαση και να διεκδικήσουν κάτι από το ματς.

Από πολύ νωρίς, η Νέα Ιωνία πήρε το πάνω χέρι στο παιχνίδι. και προηγήθηκε με 6-10 στο 16'. Ο Φίλιππος όμως αντέδρασε. Περιόρισε τα επιθετικά ατού της αντιπάλου, κράτησε τη Νέα Ιωνία χωρίς γκολ για επτά λεπτά και μείωσε σε 9-10 στο 23'. Παρά την αντίδραση των γηπεδούχων, η Νέα Ιωνία διατήρησε το προβάδισμα. Προηγήθημε με 9-12 στο 25' και έκλεισε το ημίχρονο με 12-14.

Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος μείωσε ξανά στο γκολ, στο 31' (13-14) αλλά ακολούθησε ένα μικρό σερί της Νέας Ιωνίας που διαμόρφωσε το σκορ σε 13-18 στο 37'. Οι Βεροιώτισσες δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 16-18 στο 41' όμως και πάλι η Νέα Ιωνία ξέφυγε με 16-21 στο 48' και 17-23 στο 53'. Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το ματς.

Πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 6-9, 8-10, 9-12, 12-14 (ημ), 13-16, 15-18, 16-20, 17-22, 19-25, 22-27

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Τσικίνας) Νάτσο 1, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 4. Καραμήτσου 1, Ανθίτση 6, Καραχαρίση 6, Θοδοσοπούλου Β. Β., Σπυριδοπούλου, Γαβριηλίδου, Παντελίδου, Γεωργιάδου, Θεοδοσοπούλου Σ. Λούρη 2, Καραγιαννοπούλου, Γιαννοπούλου 2/

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ: (Σαμαράς) Κεπεσίδου, Μάνια 3, Φράγκου 3, Χαριτίδη, Γκουζούλη, Μακρή, Κερλίδη 2, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου, Χρυσή, Διακογιάννη 2, Κοντοστεργίου 3, Σαραντάκου, Άνδριτσουκ 7, Κόβιτς 7, Καραμάνου.

Δίλεπτες: 0/7, Πέναλτι: 1/1, 2/2, Διαιτητές: Μπουγιάκας, Αναστασίου.