Δεν πρόβαλε αντίσταση στον ΠΑΟΚ ο Φίλιππος

Ήττα εντός προγράμματος ήταν αυτή που γνώρισε στην Θεσσαλονίκη ο Φίλιππος από τον ΠΑΟΚ. Οι Βεροιώτισες δεν κατόρθωσαν να κοντράρουν τις πρωτοπόρες του πρωταθλήματος και ήττηθηκαν με 30-10.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες μπήκαν... μαγκωμένες και έτσι στο 12’, ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά μόλις με 4-3, όμως σιγά-σιγά άρχισε να ανεβάζει τον ρυθμό του και στο 18’ προηγήθηκε με 8-4, με πέναλτι της Χατζηπαρασίδου. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Δικέφαλος έτρεξε ένα σερί 6-1 και πήγε προηγούμενος στο ημίχρονο με 14-5.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έφτασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό με δύο πέναλτι της Χατζηπαρασίδου, η οποία έκανε το 16-5, ενώ η Φερφόλια με δύο συνεχόμενα γκολ έκανε το 19-6 στο 36’. Ο Δικέφαλος δεν σταμάτησε εκεί και με την Σαμολαδά να κάνει ότι θέλει την άμυνα του Φιλίππου προηγήθηκε στο 48’ με 25-7. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, οι «ασπρόμαυρες» ήταν μπροστά στο σκορ με μεγάλη διαφορά, με την Μπατζαρακούδη να πρωταγωνιστεί και το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 30-10.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 6-4, 9-4, 12-5, 14-5 (ημχ.) 18-6, 21-7, 24-7, 26-8,28-9, 30-10

ΠΑΟΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Χατζηπαρασίδου 7, Παναγιωτίδου 2, Γκάτζιου 4, Ζυγούρα, Κρίτχαλη, Ευμορφίδου, Μπρούνα, Σαμολαδά 2, Ράτσικα, Κωστοπούλου, Μπατχαρακούδη 5, Νίκολιτς 3, Ζίντεκ 3, Κουρκουλάκη, Αρβανίτη, Φερφόλια 4.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάτσο, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 4, Καραμήτσου 4, Γιοαννοπούλου 1, Ανθίτση, Καραχαρίση 2, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου, Ζουμπουλίδου, Γεωργιάδου 1, Γαβριηλίδου, Θεοδοσοπούλου Σ., Νούσια 1, Λούρη 1.

Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 6/6-2/3