Στις λεπτομέρειες κέρδισε τον Φίλιππο η Βέροια (φωτογραφίες)

Η Βέροια ήταν η νικήτρια με 17-18 και στο δεύτερο τοπικό ντέρμπι κόντρα στον Φίλιππο. Ήταν ένα ματς που κρίθικε όπως δείχνει το τελικό σκορ στις λεπτομέρειες. Οι δυο ομάδες ήταν μαζί σε όλο το ματς και στο τελευταίο εξάλεπτο ήταν νευρικές και άστοχες.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος. Οι δυο ομάδες έβγαλαν όλο το παιχνίδι δίπλα - δίπλα στο σκορ και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια χωρίς ωστόσο καμιά ομάδα να μπορέσει να ξεφύγει.

Η Βέροια είχε τον έλεγχο στο πρώτο τέταρτο αλλά ο Φίλιππος πήρε το πάνω χέρι στο υπόλοιπο του ημιχρόνου. Προηγήθηκε μέχρι δυο γκολ διαφορά αλλά η Βέροια ισορρόπησε και ισοφάρισε.

Ελαφρώς καλύτερη η Βέροια και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους αλλά όπως στο πρώτο ημίχρονο, ο Φίλιππος δεν άργησε να ελέγξει τον ρυθμό. Στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ αλλά ήταν πολύ άστοχες. Η Βέροια προηγήθηκε στο 54' με 17-18 με την Κονέσκι και το σκορ έμεινε μέχρι το τέλος αφού καμά από τις δυο ομάδες δεν σκόραρε.

* Το ματς παρακολούθησαν, ο δήμαρχος Βέροιας Κώστας Βοργιαζίδης, ο πρόεδρος ΚΑΠΑ Στέργιος Διαμάντης, η περιφερειακή σύμβουλος Νίκη Καρατζιούλας, ο πρόεδρος της ποδοσφαιρικής Βέροιας Στέφανος Αποστολίδης και ο επικεφαλής του τμήματος μπάσκετ του Φιλίππου Ηλίας Λαζός.

Πεντάλεπτα: 1-2, 3-5, 6-6, 8-7, 9-8, 10-9 (ημ), 11-12, 13-14, 15-15, 17-16, 17-18, 17-18

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Τσικίνας) Νάτσο, Κατσικαρώνη 4, Εμμανουηλίδου 2, Καραμήτρου, Γιαννοπούλου, Ανθίτση 2, Καραχαρίση 2, Θεροδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου, Ζουμπουλίδου, Γεωργιάδου, Γαβριηλίδου, Θεοδοσοπούλου Σ., Νούσια 3, Λούρη 4.

ΒΕΡΟΙΑ: (Χαραλαμπίδης) Τσιομπάνου 7, Κοτζαχρήστου, Κομέσκι 5, Στάμου, Βαφειάδου, Δελησάββα, Καλμουκίδου, Ταϊρίδου, Τσιτλακίδου, Ανδρονικίδου, Ματαρώνα, Νταβίντοβιτς 5.

Διαιτητές: Μπουγιάκας, Μαυρίδης., Δίλεπτες: 2/1. Πέναλτι: 3/3, 1/3