Στα...σημεία πήρε το ματς από την Αναγέννηση Άρτας η Βέροια (φωτογραφίες)

Σημαντική νίκη με 25-23 επί της Αναγέννησης Άρτας σημείωσε η Βέροια. Μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι, επικράτησε στις λεπτομέρειες της Αναγέννησης.

Το πρώτο μέρος ήταν γενικά ισορροπημένο. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά σε όλη την διάρκεια και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια. Η Βέροια μετά το εικοσάλεπτο έκανε αρκετά λάθη και είδε την Αναγέννηση να περνά με 9-11 αλλά είχε σε καλή μέρα την Ταϊρίδου και δεν δημιουργήθηκε διαφορά στο σκορ. Οι γηπεδούχες έμειναν στο ματς και έφεραν το ματς ξανά στα ίσια. Στο τελευταίο λεπτά η Αναγέννηση εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της έδωσε η Βέροια και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 11-13.

Στο δεύτερο μέρος, με κορυφαία την Μούρνου η Αναγέννηση προηγήθηκε με 14-17 στο 35' αλλά η Βέροια με την Ταϊρίδου να δίνει πολλές λύσεις αμυντικά, πλησίασε και στο 46' ισοφάρισε (19-19) με την Τσιομπάνου και πήρε προβάδισμα (21-20) με την Ματαρώνα στο 52'. Η Βέροια διατήρησε τον έλεγχο και στο 57' προηγήθηκε με 24-22. Στο τελευταίο λεπτό, η Τσιομπάνου έκανε το 25-23 ενώ στην τελευταία επίθεση της Αναγέννησης το μπλοκ σταμάτησε το σουτ (στο βίντεο οι τελευταίες δύο φάσεις)

Πεντάλεπτα: 2-1, 5-4, 6-7, 8-9, 10-11, 11-13 (ημ) 14-17, 16-17, 18-19, 20-20, 23-22, 25-23

ΒΕΡΟΙΑ: (Χαραλαμπίδης) Ταμάρογλου, Τσιομπάνου 7, Κοτζαχρήστου 1, Κονέσκι 4, Στάμου, Δελησάββα 4, Καλμουκίδου, Ταϊρίδου, Τσιτλακίδου 2, Ανδρονικίδου, Ματαρώνα 2, Νταβίντοβιτς 5.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: (Γκόλια) Μπαλάφα 2, Σκουτέλα 3, Σκάρα, Νούλα, Μούρνου 9, Σαΐντοβα, Κανάρα, Ανδρίτσου 3, Πέτροβιτς 1, Κουρέλη, Μάστακα 5, Κώστα, Μέγα.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης, Τομίδης. Δίλεπτες: 3/3. Πέναλτι: 3/3, 1/4.