Πήρε το Βεροιώτικο ντέρμπι η Βέροια (φωτογραφίες)

Η Βέροια ήταν η νικήτρια στο πρώτο φετινό Βεροιώτικο ντέρμπι της Α1 γυναικών. Επικράτησε με 25-24 του Φιλίππου, σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Στο πρώτο μέρος, ο Φίλιππος αιφνιδίασε την Βέροια. Με καλά οργανωμένη άμυνα και με εύκολο γκολ στην επίθεση, προηγήθηκε με 2-8 στο 12'. Μετά το τέταρτο η Βέροια ισορρόπησε και βρίσκοντας σκορ στην επίθεση μείωσε στο γκολ (10-11) στο 25'. Παρά την πίεση, ο Φίλιππος διατήρησε μέχρι την ανάπαυλα το προβάδισμά του. Η Βέροια από την άλλη, με γκολ στην εκπνοή έμεινε κολλημένη πάνω στον Φίλιππο (13-14).

Στο δεύτερο μέρος, η Βέροια με την ορμή που έκλεισε το ημίχρονο, ισοφάρισε στο 31' (14-14), πέρασε στο 32' (15-14) και πήρε προβάδισμα τεσσάρων γκολ στο 41' (20-16). Ο Φίλιππος προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ήταν άστοχος στην επίθεση και με ευάλωτος στην άμυνα. Έτσι, η Βέροια ανέβασε κι άλλο την διαφορά της και στο 50' προηγήθηκε με 24-18.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος εγκλώβισε την Βέροια και μείωσε 24-21 στο 55', 25-23 στο 59' και 25-24 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Η Βέροια έπαιξε με τον χρόνο όμως στην εκπνοή και πήρε το ματς.

Πεντάλεπτα: 2-3, 2-7, 4-8, 6-10, 10-11, 11-13 (ημ) 16-15, 19-16, 21-18, 24-19, 24-21, 25-24.

ΒΕΡΟΙΑ (Χαραλαμπίδης): Τσιομπάνου (5), Ζντράβεσκα, Κοτζαχρήστου (2), Μπαντή, Βαφειάδου, Δελησάββα (2), Καλμουκίδου (5), Ταϊρίδου, Ανδρονικίδου, Ματαρώνα (6), Νταβίντοβιτς (5), Παπαφώτη, Στάμου, Στεφούδη.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τσικίνας): Νάτσο, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου (3), Γιαννοπούλου, Ανθίτση (4), Καραχαρίση (4), Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου (1), Ζουμπουλίδου, Γεωργιάδου (4), Νοχουσίδου, Θεοδοσοπούλου Σ., Νούσια (6), Λούρη (2).