Έπαιξε στα ίσια τον ΠΑΟΚ αλλά έχασε ο Φίλιππος

Την ήττα με 22-24 γνώρισε από τον ΠΑΟΚ στην Βέροια ο Φίλιππος. Οι παίκτριες του Γιώργου Τσικίνα κόντραραν στα ίσια τον ΠΑΟΚ, έμειναν μέσα στο ματς μέχρι το τέλος, αλλά στα τελευταία λεπτά δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ.

Αγωνιστικά, μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο τέταρτο, ο Φίλιππος εκμεταλλεύτηκε την δυστοκία του ΠΑΟΚ και προηγήθηκε με 10-6 στο 24'. Ο ΠΑΟΚ όμως ανέκαμψε και στο 30' ισοφάρισε (10-10) με την Στοϊκόφσκα.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προηγήθηκε με 12-15 στο 39'. Ο Φίλιππος απάντησε και ισοφάρισε στο 43' με την Γεωργιάδου. Μέχρι το 50' το ματς κύλησε γκολ – γκολ αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 19-22 στο 55' και 20-24 στο 58'. Ο Φίλιππος μείωσε με δυο γρήγορα γκολ σε 22-24 στο ίδιο λεπτά αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο.

Πεντάλεπτα: 2-3, 4-5, 6-5, 7-5, 10-7, 11-10 (ημ) 12-13, 12-15, 15-16, 17-18, 19-22, 22-24.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάκο, Κατσικαρώμνη, Εμμανουηλίδου, Ντόβα, Μ. Παπαδοπούλου 5, Ανθίτση, Καραχαρίση 5, Β. Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου 3, Καλμουκίδου 3, Μπατζαρακούδη 5, Γεωργιάδου 1, Σ. Θεοδοσοπούλου, Νούσια, Στεφανίδου, Πιτούλια

ΠΑΟΚ (Χρήστος Τζουβάρας): Νούλα 6, Μάστακα 4, Χατζηπαρασίδφου, Γκάτσιου 1, Τσιομπάνου 4, Προκοπίδου 3, Μούρνου 5, Σεραφίμοβα, Στοϊκόφσκα 1, Νίκολιτς, Σελεμίδου, Καβαζοπούλου, Παναγιωτίδου, Τζούρισιτς, Σαμολαδά, Γκρίτζαλη

Διαιτητές: Αναστασίου – Μπουγιάκας Δίλεπτα: 1-7 Πέναλτι: 2/4 – 5/6