Διπλασίασε τις νίκες της η γυναικεία ομάδα του Φιλίππου

Δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια μετρά η ομάδα γυναικών του Φιλίππου. Το Σάββατο υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό και επικράτησε δύσκολα με 25-23. Ο Φίλιππος ήταν καλύτερος, είχε σε όλο το ματς το πάνω χέρι στο σκορ και στάθηκε ψύχραιμος στο τέλος.

Στο πρώτο μέρος οι Βεροιώτισσες είχαν ένα ξέσπασμα μετα το 15' και μετέτρεψαν το 7-7 σε 12-8 στο 20'. Οι γηπεδούχες συντήρησαν μέχρι το ημίχρονο το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 14-12.

filippos panaitolilos2

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος συντήρησε μια διαφορά τριών γκολ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναιτωλικός μείωσε δυο φορές στο γκολ, 21-20 και 24-23 στο 60'. Οι φιλοξενούμενες είχαν την ευκαιρία στο τελευταίο τους σουτ αλλά το μπλοκ του Φιλίππου λειτούργησε και σταμάτησε την απειλή. Με γκολ στον αιφνιδιασμό ο Φίλιππος διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Πέντάλεπτα: 2-2, 6-5, 7-7, 12-8, 14-8, 14-12 ημίχρονο, 16-13, 17-14, 18-16, 20-18, 22-20, 25-23

Διλεπτες: 5/4, πέναλτι: 4/7, 6/7

Διαιτητές: Γιάννου, Πέτας

Φίλιππος: Κερλίδη 3, Νάτσο, Ντόβας, Δελησάββα, Παπαδοπούλου 4, Γεωριάδου 3, Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου, Καλμουκίδιυ 6, Ζουμπουλίδου 1, Θεοδοσοπούλου Σ., Μούσια 1, Ματαρώνα 4, Στεφανίδου 3, Πιτούλια, Ζαγκλιβέρη.

Παναιτωλικός: Σιάσου, Κορομηλά 4, Μαντέλλου, Δήμου 4, Θεοδώρου, Παυλίδου, Καρέλα 2, Παύλου, Κοκκωνη, Χατζηπαρασίδου 15, Καγγελάρη 1.