proteas ban2

ΙΚΤΕΟ BANNER 640

dion astra

Fiat Tipo

Πρωταθλητής Ελλάδος στους παίδες ο Φίλιππος

Ολοκληρώθηκε στο κλειστό γυμναστήριο Κατερίνης η τελική φάση (Final 8) του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων.
Θριαμβευτής ήταν ο Φίλιππος Βέροιας που κατέκτησε το 9ο πρωτάθλημα Παίδων στην ιστορία του και έφτασε συνολικά τους 36 τίτλους στις αναπτυξιακές ηλικίες και τους 53 (!) σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες και στο Beach Handball που αποτελούν ακατάρριπτο ιστορικό ρεκόρ στο άθλημα.

Η δεύτερη ομάδα στη σχετική λίστα είναι η ΓΕ Βέροιας με 24 τίτλους και ακολουθεί Αναγέννηση Άρτας (23 τίτλοι) και Ιωνικός ΝΦ (21 τίτλοι).

Οι Βεροιώτες νίκησαν στο τελευταίο παιχνίδι του τουρνουά με 25-23 τον Ζαφειράκη Νάουσας, ο οποίος πήρε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ το χάλκινο κατέληξε στον Ιωνικός ΝΦ.

Η Πρόεδρος της ΕΑΠ/ΟΧΕ και ταμίας της ΟΧΕ Κυριακή Μπακουλοπούλου, η οποία ήταν παρούσα στον τελικό και έκανε τις απονομές στους νικητές επεσήμανε: «Ήταν μια πολύ καλή διοργάνωση. Το πρώτο F8 Παίδων ήταν απόλυτα πετυχημένο. Έγιναν πολύ ωραία παιχνίδια, ανταγωνιστικά και με θέαμα. Ευχαριστούμε πολύ τον Δήμαρχο Κατερίνης, τον αθλητικό οργανισμό, καθώς και τους κ.κ. Σκούφα και Κουρτσιλίδη για την σημαντική συμβολή τους στην διοργάνωση».

Τις απονομές στην καλύτερη επτάδα και τις ομάδες έκαναν επίσης οι: Διονύσης Ντόβας (Πρόεδρος ΕΣΧΚΜ), τα μέλη του Δ.Σ. της ΕΣΧΚΜ Παναγιώτης Κουρτσιλίδης, Νίκος Μπαλτατζής, Παναγιώτης Ιατρούδης (Υπεύθυνος Ανάπτυξης ΟΧΕ), Παναγιώτης Τραϊκόγλου (υπεύθυνος Δημοσίων Σχέσεων ΟΧΕ), οι προπονητές Σωκράτης Σκούφας, Στέλιος Σεϊρεκίδης, Τάσος Χατζηπαρασίδης, Θανάσης Καρακεχαγιάς, Γιάννης Λαζάριδης, Θόδωρος Τογανίδης, καθώς και οι αθλητές Σάββας Καρυπίδης, Γρηγόρης Σανίκης, Δημήτρης Μπαντής, Αδάμ Μαυρόπουλος, Βασίλης Κοσμίδης.

Καλύτερη επτάδα
Τερματοφύλακας: Παπαντωνόπουλος (Διομήδης)
Α. ίντερ: Τζιμπούλας (Φίλιππος)
Α. εξτρέμ: Τσιγαρίδας (Ζαφειράκης)
Πλέι μέικερ: Δεληχρήστος (Ζαφειράκης)
Δ. ίντερ: Μπαλτατζής (Φίλιππος)
Δ. εξτρέμ: Μπουλταδάκης (ΑΕΣΧ Π υλαίας)
Πίβοτ: Καραμπέλκος (Ζαφειράκης)
Καλύτερος Αμυντικός: Ελευθεριάδης (Ζαφειράκης)
MVP: Μπαλτατζής (Φίλιππος)

Τελική κατάταξη
1. Φίλιππος Βέροιας
2. Ζαφειράκης Νάουσας
3. Ιωνικός ΝΦ
4. ΑΕΣΧ Πυλαίας
5. Φοίβος Συκεών
6. Διομήδης Άργους
7. ΑΣΕ Δούκα
8. Δράμα 1986

Τελικές Βαθμολογίες (A’ φάση)
1ος όμιλος
1. Φίλιππος Βέροιας 6
2. ΑΕΣΧ Πυλαίας 4
3. ΑΣΕ Δούκα 2
4. Δράμα 1986 0

2ος όμιλος
1. Ζαφειράκης Νάουσας 6
2. Ιωνικός ΝΦ 4
3. Φοίβος Συκεών 2
4. Διομήδης Άργους 0

Τελικές Βαθμολογίες (Β΄ φάση)
3ος όμιλος
1. Φίλιππος 6
2. Ζαφειράκης 4
3. Ιωνικός ΝΦ 1
4. ΑΕΣΧ Πυλαίας 1

4ος όμιλος
1. Φοίβος 6
2. Διομήδης 4
3. Δούκας 2
4. Δράμα 0

Τα αποτελέσματα
Δευτέρα 27 Ιουνίου 2016
Ζαφειράκης- Ιωνικός ΝΦ 28-27 (10-11)
Φοίβος-Διομήδης 27-19 (12-6)
ΑΣΕΔ- ΑΕΣΧ Πυλαίας 19-24 (10-12)
Φίλιππος- Δράμα 86 38-22 (21-10)
Φοίβος- Ιωνικός ΝΦ 24-25 (10-15)
Ζαφειράκης- Διομήδης 37-30 (18-13)

Τρίτη 28 Ιουνίου
ΑΣΕΔ- Δράμα 86 31-17 (13-10)
Φίλιππος- ΑΕΣΧ Πυλαίας 31-25 (14-6)
Διομήδης- Ιωνικός ΝΦ 23-30 (15-16)
Φοίβος- Ζαφειράκης 28-29 (15-21)
ΑΕΣΧ Πυλαίας- Δράμα 86’ 28-26 (18-12)
ΑΣΕΔ- Φίλιππος 23-37 (12-19)

Τετάρτη 29 Ιουνίου
Δούκας- Διομήδης 22-30 (11-16)
Δράμα- Φοίβος 16-27 (8-13)
Φίλιππος- Ιωνικός 25-17 (12-10)
Πυλαία- Ζαφειράκης 19-27 (8-13)

Πέμπτη 30 Ιουνίου
Δράμα- Διομήδης 29-30 (11-14)
Δούκας- Φοίβος 22-28 (11-12)
Πυλαία- Ιωνικός 23-23 (9-9)
Φίλιππος- Ζαφειράκης 25-23 (14-12)

melody

maiovis

sidiropoulos

studio69