Έχασε στην Πυλαία ο Ζαφειράκης

Την ήττα με 30-22 γνώρισε στην Θεσσαλονίκη ο Ζαφειράκης από την Πυλαία, στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ ανόδου. Οι Ναουσαίοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος έχασαν γρήγορα την επαφή με το σκορ και δεν επέστρεψαν ποτέ στο ματς. Νικητής στην σειρά αναδεικνύεται όποιος κάνει δυο νίκες, συνεπώς, ο Ζαφειράκης πρέπει να κερδίσει στο ματς της Νάουσας για να μείνει στην διεκδίκηση της πρόκρισης στην επόμενη φάση των πλέι οφ.

Αγωνιστικά, μετά από ένα ισορροπημένο εικοσάλεπτο, η Πυλαία πήρε ένα μικρό προβάδισμα 2-3 τερμάτων στο τέλος του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο, μπήκε καλύτερα από τον Ζαφειράκη, ξέφυγε γρήγορα στο σκορ και έφτασε άνετα στη νίκη.

Πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 5-4, 6-5, 9-6, 11-9 (ημ), 14-10, 18-11, 22-14, 26-17, 29-18, 30-22

ΠΥΛΑΙΑ: (Γούσιος) Μάτοβιτς 5, Κουκμίσης 5, Ανανιάδης 2, Πετρίδης, Τοκατζόγλου 2, Γιαννακίδης, Τσεσμετζίδης 5, Ανθομελίδης, Ιλερής 9, Παπαγεωργίου 1, Ζαφείρης 1, Αντωνιάδης, Ορφανουδάκης, Αλατσιανός, Ελέτα, Αλεξανδρίδης.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ: (Γιούπης - Πρωτογέρης) Βλάχος 2, Πίτος, Θεοδωρόπουλος 5, Διδασκάλου 2, Ρότζιος, Αρβανιτίδης, Παντελίδης 2, Τζουβάρας, Κορωνάς Κ. 3, Τσαγκεράς, Τσιγαρίδας 3, Καραμπέλκος 3, Δεληχρήστος Θ. 1, Δεληχρήστος Α., Κορωνάς Θ. 1, Μπουμπουλέντρας.

Διαιτητές: Μπέτμαν, Τζαφερόπουλος. Δίλεπτες: 6/5. Πέναλτι: 3/3, 2/3