Μόνο ένα ημίχρονο κόντραρε τον ΠΑΟΚ ο Φίλιππος

filippos paok23

Την ήττα γνώρισε στην Θεσσαλονίκη ο Φίλιππος από τον ΠΑΟΚ με 30-23. Οι Βεροιώτες ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασιστικά, ξέφυγε στο σκορ και «καθάρισε» νωρίς το ματς.

Το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο. Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα και κατέγραψε την μεγαλύτερη διαφορά στο 19' όταν προηγήθηκε με 8-5. Ο Φίλιππος όμως αντέδρασε, ανέκοψε τον ρυθμό του ΠΑΟΚ, ισορρόπησε την κατάσταση και στο 24' ισοφάρισε σε 10-10. Στα τελευταία έξι λεπτά του πρώτου μέρους δεν σημειώθηκε κάτι σπουδαίο. Αμφότερες οι ομάδες σημείωσαν από δυο γκολ και το ημίχρονο τους βρήκε στο 12-12.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του ματς άλλαξε. Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ξέφυγε στο σκορ. Με σερί 7-1, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 19-13 στο 40' κι έκαναν το μεγάλο βήμα για τη νίκη. Στο υπόλοιπο χρόνο, ο Φίλιππος δεν κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να επιστρέψει στο ματς. Ο ΠΑΟΚ συντήρησε την διαφορά (26-18 στο 51', 29-22 στο 57') κι έφτασε άνετα στη νίκη με 30-23.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-4, 6-5, 8-6, 10-9, 12-12 (ημχ), 15-12, 19-13, 23-16, 26-18, 28-21, 31-23

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Παλάσκας 5, Γουργούμης, Τσίλης 6, Νικολαϊδης 1, Κοκκώνης 2, Ιωαννίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 1, Αλβανός 7, Τσακίρης 6, Κωστακίδης, Κεσίδης Β., Κεσίδης Σ. 2, Ζάγκας, Τσαμουρίδης, Αραμπατζής 1

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Ευαγγελόπουλος, Κωστακίδης 2, Ζλατάνος, Βραζάλιτσα 2, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Δομπρής 6, Μπαντής 3, Αποστολίδης, Σανίκης 3, Δραγκόλας 2, Κορωνάς Θ., Παπαδόπουλος 4, Δεληγιάννης 1, Μάντζος, Ζευγαρόπουλος

Διαιτητές Πατιός - Τσιάνας Δίλεπτα 5-3, Πέναλτι 2/2 - 5/5