Νικηφόρο πέρασμα του Φιλίππου από το Κιλκίς

kilkis filippos

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη σημείωσε το Κιλκίς ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες, μετά από ένα αμφίρροπο και ισορροπημένο πρώτο μέρος, περιόρισαν τον αντίπαλο και επικράτησαν με 24-37.

Αγωνιστικά, το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο. Ο Φίλιππος είχε το πάνω χέρι στο σκορ μέχρι το 20λεπτο αλλά στα τελευταία δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν, ισοφάρισαν και πήγαν με το 16-16 στα αποδυτήρια.

Το ματς κρίθηκε στο πρώτο τέταρτο του β' μέρους. Η άμυνα του Φιλίππου άγγιξε το άριστα. Κράτησε για 16 λεπτά χωρίς γκολ το Κιλκίς και ξέφυγε στο σκορ με 16-27. Από εκεί και μετά τα πράγματα απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Φίλιππος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε σε μια πολύ άνετη εκτός έδρας νίκη.

Τα 5λεπτα: 3-2, 5-7, 7-10, 9-12, 13-13, 16-16, (ημ.), 16-19, 16-23, 16-27, 19-31, 21-35, 24-37

Κιλκίς (Λαζαρίδης): Κοτανίδης, Δούγιας 6, Γιαβασίδης, Δεληγιάννης, Δημάκης 4, Παπαδόπουλος Αθ. 1, Σισμανίδης 1, Κοβλακάς, Τασέφσκι 3, Χόντο 3, Ασίκης, Λασκάκης, Μέγκας 3, Σαλαβασίδης 3, Μαυρόπουλός

Φίλιππος (Τζουβάρας): Ευαγγελόπουλος, Κωστακίδης 2, Ζλατάνος, Βραζάλιτσα 8, Αρβανιτίδης 1, Μιχαηλίδης 1, Δομπρής 5, Μπαντής, Αποστολίδης 1, Κορωνάς Κ., Σανίκης 2, Δραγκόλας 7, Δεληγιάννης 2, Κορωνάς Θ., Ζευγαρόπουλος 1, Παπαδόπουλος 8.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας Δίλεπτα: 3- 3 Πέναλτι: 1/3 – 0/0