Προκρίθηκε στο κύπελλο ο Φίλιππος

filippos anagenisi22

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου πήρε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες επικράτησαν στην Αθήνα του Δούκα με 24-29 και τον απέκλεισαν.

Αγωνιστικά, ο Φίλιππος επέβαλε τον ρυθμό του από το πρώτο μέρος. Πήρε σχετικά νωρίς το προβάδισμα και με τον Βραζάλιτσα σε μεγάλη ημέρα, ξέφυγε στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος επέδειξε σταθερότητα. Κράτησε το προβάδισμα του μέχρι τέλος και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να πλησιάσει και να απειλήσει.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 5-8, 7-11, 9-13, 11-16 (ημχ.), 13-19, 16-21, 18-24, 21-25, 23-28, 24-29

ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Τζανιδάκης 1, Αϊβαλιώτης 3, Μανουσέλης, Σύγγαρης, Μωραϊτης 2, Μπραουδάκης Δ., Κάλλης, Μισαηλίδης 3, Ντούνης 3, Πάνου, Μπάγιος 5, Ζιβούλοβιτς 5, Λάγιος, Μπραουδάκης Ν., Κουμαραδέλης 2.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Κωστακίδης 1, Ζλατάνος, Βραζάλιτσα 10, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Δομπρής 2, Μπαντής 8, Ψωμιάδης Κ., Αποστολίδης, Δραγκόλας, Ψωμιάδης Χ., Δεληγιάννης 1, Σανίκης 6, Κορωνάς, Παπαδόπουλος 1.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Κουτσός, δίλεπτα: 1-4, πέναλτι: 3/3-4/4.