Με το...δεξί ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Με το δεξί ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα ο Φίλιππος. Επικράτησε με 27-20 της ΧΑΝΘ και πήρε δυο πολύτιμους για την συνέχεια βαθμούς.

Η ΧΑΝΘ έλεγξε τον ρυθμό στο ξεκίνημα και προηγήθηκε  με 0-2 και 4-6 στο 9′ αλλά ο Φίλιππος ισορρόπησε και πήρε το πάνω χέρι μετά το εικοσάλεπτο (11-8 στο 25').

Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος ήταν καλύτερος, πήρε προβάδισμα στο σκορ (στο 37′ 17-13) και το συντήρησε σε όλο το υπόλοιπο διάστημα. Μάλιστα, στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά και έφτασαν στο πανηγυρικό 27-20.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος μπήκε με περισσότερη ενέργεια και για πρώτη φορά ξέφυγε με τέσσερα γκολ . Με τον Τσούλο να είναι αποτελεσματικός στην εστία του και καλές επιλογές στην επίθεση οι Βεροιώτες διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας (22-18 στο 51′), με τη ΧΑΝΘ να δείχνει ότι ξεμένει από δυνάμεις. Με τον Τάσο Τριανταφυλλίδη να σκοράρει οι γηπεδούχοι έκαναν το 25-19 στο 55:20 καθιστώντας τα τελευταία λεπτά τυπική διαδικασία και πανηγύρισαν τη νίκη με το τελικό 27-20.

Άτυχη στιγμή για την ΧΑΝΘ, ο τραυματισμός του Βασιάδη στο ξεκίνημα του ματς (έσπασε την μύτη).

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-6, 7-7, 8-8, 11-8, 12-11 (ημχ), 15-13, 18-14, 20-16, 22-18, 24-19, 27-20.

Φίλιππος (Γιούπης – Πρωτογέρης): Μαυρόπουλος, Ταραμονλής, Φιλόσογλου, Κουκουτσίδης 5, Τσαμουρίδης 4, Παντελίδης, Τριανταφυλλίδης Τ. 5, Κωστακίδης 3, Τριανταφυλλίδης Δ, Αποστολίδης 6, Τζίμπουλας, Παπαδόπουλος 2, Καλιαρίδης, Κορωνάς, Τσούλος, Χαραλαμπίδης 2.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Τσιρογιάννης, Σαρηγιαννίδης 5, Ρεμπελάκος 1, Τζίνεβης 2, Βασιάδης 1, Ιωαννίδης, Κεσίδης, Τσαμήτρος, Βαρδάκας 1, Αγαθόνικος 1, Παπαβασίλης 2, Κύρτσιος 1, Ρίζος 1, Μπαϊρλής 5, Αρβανιτίδης, Τσόγιας.

Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2018

Νίκαιας 16:00 (webTV ΕΡΤ), Άρης Νίκαιας- ΑΕΚ (Τσάκωνας- Φωκίτης, Μίγκας)
Σπίτι του Χάντμπολ 16:00, Πυλαία- Ολυμπιακός (Τζαφερόπουλος- Λινάρδος, Παρτεμιάν)