Αποκλείστηκε ο Φίλιππος - Έχασε δικό του ματς στην παράταση (φωτογραφίες, βίντεο)

Εκτός τελικού έμεινε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες έχασαν ένα δικό τους ματς με 25-26 και έχασαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν ένα ακόμη κύπελλο. Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο μέρος, ο Φίλιππος πήρε τον έλεγχο και ξέφυγε με πέντε τέρματα. Ένα χαμένο πέναλτι στο 50' που θα κρατούσε την διαφορά στα πέντε τέρματα, έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ανακάμψει. Ο Φίλιππος έπαθε επιθετικά μπλάκ άουτ, ο Μασοτρογιάννης έπαιξε σαν παίκτης ορχήστρα και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε. Ο Ζούλφιτς "ξεκόλλησε" την Βεροιώτικη επίθεση αλλά αντίδοτο στην άμυνα απέναντι στον "Μάστορα" δεν βρέθηκε. Ακόμη κι όταν ο Δομπρης έδωσε προβάδισμα στον Φίλιππο τριάντα δεύτερα πριν το τέλος, ο πρώην αρχηγός της Εθνικής, "ξεκλείδωσε"¨την άμυνα του Φιλίππου και έστειλε το ματς στην παράταση. Στην παράταση ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερη ψυχολογία και κέρδισε με ένα πέναλτι στην εκπνοή.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και ισορροπημένο. Όπως στο παιχνίδι του πρωταθλήματος, που έγινε στο Μακροχώρι, το ματς πήγε σε κοντρόλ επιθέσεις έξι εναντίον έξι και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια. Ο ρυθμός ήταν αργός, καμιά ομάδα δεν πέρασε με δυο γκολ και το σκορ έμεινε χαμηλά.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Φίλιππος για πρώτη φορά πέρασε με δυο γκολ στο 31’ (11-9). Ο Φίλιππος είχε πιο καθαρό μυαλό στις φάσεις εκτέλεσης, είχε ένα εξαιρετικό Μπουκοβίνα κάτω από τα δοκάρια του και πήρε το πάνω χέρι στο σκορ περνώντας με 14-11 στο 38’ και 15-11 στο 41’. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε με πέναλτι του Βεσελίνοβιτς 15-13 στο 44’ αλλά με καταπληκτικές άμυνες και εύκολα τέρματα στην επίθεση πέρασε με 18-13 στο 48’.

Στο 51’(18-14) ο Ζούλφιτς αστόχησε σε πέναλτι και ο Μαστορογιάννης μείωσε σε 18-15 και λίγο αργότερα ο Κυπραίος σε 18-16. Ο Παπαδόπουλος έχασε μοναδικό τετ α τετ ενώ μετά από επιτυχημένη άμυνα ο Μιχαηλίδης έδωσε λάθος πάσα στον αιφνιδιασμό με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να μειώσει περισσότερο στο 53’ με προσωπικό γκολ του Μαστορογιάννη. Με τον Μαστορογιάννη να οδηγεί την επίθεση του ΠΑΟΚ, οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 18-18 στο 55'. Στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα, ο Ζούλφιτς με σουτ από την γωνία έδωσε ξανά προβάδισμα στον Φίλιππο με 19-18 αλλά ο Βεσελίνοβιτς ισοφάρισε ξανά με πέναλτι στο 57'.

Ο Ζούλφιτς και πάλι από την γωνία έφερε μπροστά τον Φίλιππο αλλά ο Μαστορογιάννης απάντησε (20-20) στο 59. Ο Δομπρής 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έγραψε το 21-20 αλλά ο Μαστορογιάννης ισοφάρισε 21-21 πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος και το ματς πήγε στην παράταση.

Στην παράταση ο ΠΑΟΚ μπήκε με καλύτερη ψυχολογία και προηγήθηκε 21-23 με τους Κυπραίο, Βεσελίνοβιτς. Λίγο πριν το πρώτο μέρος της παράτασης, ο Βραζάλιτσα μείωσε σε 22-23.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης, ο Φίλιππος έφερε στο τελευταίο λεπτό το ματς στα ισα (25-25) με τον Δομπρή αλλά τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Πετρίδης κέρδισε πέναλτι και ο Βεσελκίνοβιτς έγραψε το τελικό 25-26.

Πεντάλεπτα: 1-0, 3-2, 4-5, 6-7, 8-7, 10-9 (ημ), 12-11, 14-11, 16-13, 18-14, 18-18, 21-21 (κ.α.), 22-23, 25-26 (τελ.)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αποστολίδης 1, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 3, Δομπρής 8, Δημοσθένους 3, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Τριανταφυλλίδης Αν. 2, Μπουκοβίνας, Κωστακίδης 1, Βραζάλιτσα 2, Μπαλτατζής, Τριανταφυλλίδης Δημ., Παπαδόπουλος, Ζούλφιτς 4, Κόντης 2.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 5, Τσίλης 1, Νικολαΐδης, Κοκώνης 2, Μπαντής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 1, Σανίκης 1, Οικονόμου, Γρηγοριάδης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 4, Κυπραίος 3, Βεσελίνοβιτς 6

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, Παρατηρητές: Μεϊμαρίδης- Χατζηγεωργίου

Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 1/3-7/8.

{jlex}flickr:72157681816911295{/jlex}