Κέρδισε την ΑΕΚ και ελπίζει για τετράδα ο Φίλιππος

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 23-27 σημείωσε στη Νέα Ιωνία επί της ΑΕΚ ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες πήραν την ρεβάνς από την ΑΕΚ και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για είσοδο στην τετράδα του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ από την πλευρά της δεν εκμεταλλεύτηκε την ήττα του ΠΑΟΚ και έτσι έμεινε στην 5η θέση με 21 πόντους. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση και ψυχραιμία και παρά την απώλεια του Δομπρή (αποβλήθηκε στο 20’) βρήκαν τις λύσεις για να φτάσουν στην μεγάλη νίκη.

Μοιρασμένο το ξεκίνημα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (3-3), ωστόσο από ένα σημείο και πέρα η ΑΕΚ κατάφερε να βρει τα πατήματά της και να δημιουργεί σταδιακά μια μικρή διαφορά (6-4). Ο Φίλιππος προσπαθούσε να αντιδράσει και μείωσε ακόμα και στο γκολ (9-8). Η ομάδα του Κώστα Τούτση, όμως με καλές ενέργειες κατάφερε να πάρει και πάλι τη διαφορά υπέρ της και να πάει με διαφορά 2 γκολ στα αποδυτήρια (13-11).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος μπήκε καλύτερος και η Ένωση που παρουσίασε κάποια προβλήματα στην άμυνα και στην επίθεση και έχασε το προβάδισμά της. Η ομάδα της Βέροιας κατάφερε να πάρει μια διαφορά, που η ΑΕΚ δεν μπορούσε να ροκανίσει, αφού έκανε εύκολα λάθη (21-24). Έτσι, στη συνέχεια δεν μπόρεσε να ανατραπεί το σκορ, με αποτέλεσμα η Ένωση να γνωρίσει την ήττα με 23-27.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 4-4, 7-5, 9-7, 12-8, 13-11 (ημχ.), 15-13, 16-15, 18-18, 19-20, 21-13, 23-27

ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Νικολαϊδης Χ. 4, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 8, Γεωργιάδης, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης Π. 3, Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς 3, Άντρεγιτς 1, Χόγκας 3, Χρόνης, Αλικάκος.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 1, Δομπρής 3, Δημοσθένους 2, Τσίμπουλας, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Τριανταφυλλίδης Τ. 5, Μπουκοβίνας, Κόντης 1, Κύρτσιος, Αποστολίδης 3, Μπαλτατζής, Βραζάλιτσα 5, Παπαδόπουλος 3, Ζούλφιτς 4.

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τσάκωνας, Κορρές
Κόκκινη και Μπλε: 19:60 Δομπρής (εξύβρισε τους διαιτητές με την φράση: «Άντε ρε μα...»- το δελτίο κρατήθηκε)
Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 5/5-2/3