Έχασε στο Άργος ο Φίλιππος - Την άλλη Δευτέρα ξεκινούν οι τελικοί

Με ήττα ολοκλήρωσε την φάση των πλέι οφ ο Φίλιππος. Στο ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς και χωρίς τους Σανίκη, Καρυπίδη, Μπαντή, Δραγκόλα, ο Φίλιππος έχασε με 23-20. Αγωνιστικά, ο Διομήδης ήταν καλύτερος, είχε περισσότερες λύσεις και είχε τον έλεγχο σε όλο το παιχνίδι.

Στο πρώτο μέρος, ο Φίλιππος είχε αρκετές δυσκολίες στην επίθεση και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι, πιο αποτελεσματικοί στο τελείωμα των φάσεων, πήραν ένα προβάδισμα δυο τερμάτων και στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους πέρασαν με 12-9 25’ και 14-10 στο 29’.

Στο δεύτερο μέρος η ανωτερότητα των γηπεδούχων διατηρήθηκε. Αρχικά εκμεταλλεύτηκαν τον παίκτη παραπάνω από τις δίλεπτες του Φιλίππου και προηγήθηκαν με 17-12 στο 38’. Ο Φίλιππος αντέδρασε προσωρινά και μείωσε 17-14 με δυο γρήγορα τέρματα αλλά οι παίκτες του Μίμη Δημητρούλια ξέφυγαν ξανά με 20-15 στο 44’ και 22-16 στο 48’. Το ματς εκεί κρίθηκε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε, ο Φίλιππος δεν απείλησε και οι γηπεδούχοι έφτασαν χωρίς πίεση στο 23-20.

Οι τελικοί της διοργάνωσης ξεκινούν την Δευτέρα 23 Μαΐου από το Άργος.

Διαιτητές: Τσάμος, Φωκίτης

Πεντάλεπτα: 1-1, 5-2, 7-5, 10-8, 12-10, 14-11 (ημ), 15-12, 18-14, 20-16, 22-16, 23-20

Δίλεπτες: 3/4, πέναλτι: 4/4, 2/2

ΔΙΟΜΗΔΗΣ: (Δημητρούλιας) Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 4, Καρκαλάτος 5, Κρεμαστιώτης 2, Κοροβέσης, Μούγιτς 3, Μπακατσέλος, Ντάσεβιτς 2, Σαμαράς, Μυλωνάς 2, Σεϊρεκίδης 2, Ρουσόπουλος, Λοΐζος, Παπαδόπουλος, Δάσκαλος 3.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Σεϊρεκίδης) Ευαγγελόπουλος, Χαραλαμπίδης 1, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Αποστολίδης 5, Ανανιάδης 5, Τριανταφυλλίδης Δ. 1, Βουτσάς, Γραμματικόπουλος, Μαστορογιάννης 1, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης Τ. 2, Παπαδόπουλος 3, Βεσελίνοβιτς 2.