Κέρδισε άνετα τον Αερωπό ο Φίλιππος παρά τις απουσίες

Με νίκη ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ο Φίλιππος. Στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής κέρδισε χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα τον Αερωπό με 28-22 και κατέλαβε την 2η θέση. Οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και στις αρχές του β' μέρους. Μετά το 40' ο Φίλιππος βρήκε τις λύσεις και ξέφυγε στο σκορ. Αγωνιστικά, ο Φίλιππος παρατάχθηκε με πολλές απουσίες λόγω μικροτραυματισμών. Δεν χρησιμοποιήθηκαν οι Σανίκης, Καρυπίδης, Βουτσάς, Ανανιάδης και φυσικά ο Μαστορογιάννης.

Το πρώτο ημίχρονο είχε αμφίρροπη εξέλιξη και έληξε ισόπαλο (12-12). Ο Φίλιππος πήρε από την αρχή το προβάδισμα και εκμεταλλευόμενος τις αδυναμίες της αντίπαλης άμυνας προηγήθηκε με 7-4 στο 11’. Μετά το τέταρτο, δέχθηκε δυο δίλεπτες μαζί, έχασε την συγκέντρωσή του και ενώ ήταν με 9-6 μπροστά στο σκορ, βρέθηκε να χάνει με 9-11 στο 22’. Εκεί ανέκαμψε και με ένα σερί 3-0 πέρασε με 12-11 στο 27’. Στο τελευταίο τρίλεπτο έκανε αρκετά λάθη και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενο να ισοφαρίσουν.

filippos aeropos2

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πήραν πάλι τον έλεγχο στα χέρια τους. Παρότι ήταν μέτριοι, προηγήθηκαν με 14-12 στο 34’ και 19-15 στο 43'. Οι Βεροιώτες διατήρησαν τον έλεγχο και στο 51' ανέβασαν το σκορ στο 25-18. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το ματς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο Φίλιππος συντήρησε χωρίς να πιεστεί την διαφορά των 6-7 τερμάτων.

filippos aeropos

Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας

Πεντάλεπτα: 5-3, 6-4, 9-6, 9-9, 10-11, 12-12 (ημ), 15-14, 17-15, 19-17, 24-18, 26-20, 28-22.

Δίλεπτες: 5/5, πέναλτι: 1/2, 0/2

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Σεϊρεκίδης) Ευαγγελόπουλος, Αρβανιτίδης, Χαραλαμπίδης 1, Μιχαηλίδης 3, Αποστολίδης 4, Ανανιάδης, Μπαντής 7, Δεληγιάννης, Σανίκης, Βουτσάς, Κότσυφας, Δραγκόλας 3, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης 1, Παπαδόπουλος 4, Βεσελίνοβιτς 5.

ΑΕΡΩΠΟΣ: (Πηλαλίδης) Αθανασίου, Τζουβάρας Π., Τζουβάρας Θ. 3, Θεοδωρόπουλος 1, Δέλιος, Δημάκης 5, Αποστολίδης, Λιούμης, Βαφείδης, Μπάλας 3, Μπαγγέας, Δούγιας 4, Κυριακού 4, Πίττος 2, Τσίκος, Πουρδάνης.