Στον τελικό κυπέλλου ο Φίλιππος – «Κατάπιε» τον ΔΙΚΕΑ (φωτογραφίες)

Στον τελικό του κυπέλλου ανδρών προκρίθηκε ο Φίλιππος. Στον ημιτελικό κέρδισε άνετα τον ΔΙΚΕΑ με 20-25 και θα αντιμετωπίσει την Κυριακή στις 2μμ (ΕΡΤ2) στο Λουτράκι τον Δούκα που κέρδισε στα πέναλτι τον Διομήδη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Φίλιππος επικράτησε κατά κράτος του ΔΙΚΕΑ. Με πολύ αποτελεσματική άμυνα (μόλις 6 γκολ σημείωσε ο ΔΙΚΕΑΣ) και με πολλές λύσεις στις επιθέσεις έξι με έξι, οι Βεροιώτες πήραν το προβάδισμα από την αρχή και προηγήθηκαν με 1-5 στο 10'. Ο ΔΙΚΕΑΣ είχε μια αντίδραση εκεί και μείωσε σε 4-5 στο 16' αλλά ο Φίλιππος επανέκαμψε. Με τρία γκολ του Καρυπίδη κι ένα του Μπαντή πέρασε με 4-9 στο 23' και με γκολ Τριανταφυλλίδη, Βεσελίνοβιτς 5-12 στο 27'. Το ημίχρονο έληξε με 6-13 με γκολ του Παπαδόπουλου στην εκπνοή.

Στο δεύτερο μέρος ο ΔΙΚΕΑΣ άνοιξε την άμυνά του, αιφνιδίασε τον Φίλιππο και μείωσε σε 13-17 στο 40'. Εκεί αντέδρασαν Βεροιώτες. Εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή Ιατρούδη (για διαμαρτυρία) και με δυο γκολ του Βεσελίνοβιτς και ένα του Παπαδόπουλου προηγήθηκαν με 13-20 στο 43'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο ΔΙΚΕΑΣ πίεσε για να επιστρέψει στο ματς και μείωσε σε 18-23 στο 53' και 20-24 στο 59' αλλά ο Φίλιππος δεν του επέτρεψε να μειώσει περισσότερο. Με Παπαδόπουλο το σκορ έγινε 20-25 που ήταν και το τελικό.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-5, 3-5, 4-7, 5-10, 6-13 (ημχ.), 10-15, 13-17, 13-20, 15-22, 18-23, 20-25,

ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Γκέρτσος, Μελετάκος 1, Ζαμπούνης 1, Ζαχάρης, Μανιουδάκης, Μπάρμπας, Γκουλέ 2, Κεδέρης 7, Παπακυπριανού 2, Λεωνίδας 3, Κουρέτα, Χελιώτης 1, Χάλαρης, Πρισκάλο 1, Παπαδιονυσίου 2

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης, Αποστολίδης, Ανανιάδης 3, Μπαντής 3, Δεληγιάννης, Σανίκης 2, Βουτσάς 1, Καρυπίδης 4, Κότσιφας, Δραγκόλας, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης 1, Παπαδόπουλος 5, Βεσελίνοβιτς 6

Διαιτητές: Τσάκωνας – Χασκής Δίλεπτα: 4-8, Πέναλτι: 5/6-2/3 Κόκκινη: 40:26 Ιατρούδης -52:28 Ανανιάδης (τρία δίλεπτα)

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα: «Ο προπονητής της Α΄ ομάδας Παναγιώτης Ιατρούδης στο 40:26 δέχθηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία σε απόφαση των διαιτητών. Συνέχισε να διαμαρτύρεται έντονα και ως εκ τούτου δέχθηκε δίλεπτο αποκλεισμό. Συνέχισε να διαμαρτύρεται έντονα εισερχόμενος στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να δεχθεί κόκκινη κάρτα, σύμφωνα με την προοδευτικότητα των ποινών».

{globalflash.gallery 196}

Στα πέναλτι ο Δούκας

Στα πέναλτι πήρε την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου ο Δούκας. Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων επικράτησε, μετά από ένα πολύ συναρπαστικό ματς, του Διομήδη με 1-3 στα πέναλτι (27-29 το τελικό σκορ), ενώ το παιχνίδι είχε λήξει με 26-26.

Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν οι άμυνες και το σκορ έμεινε χαμηλά. Ο Διομήδης είχε τον έλεγχο και συντήρησε ένα προβάδισμα 2-3 τερμάτων στην καλή του άμυνα και στην καλή παρουσία του τερματοφύλακά του Λοΐζου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Άργους προηγήθηκε με 12-8 στο 33' αλλά ο Δούκας αντέδρασε γρήγορα. Με καλές άμυνες περιόρισε τον Διομήδη και μείωσε στο γκολ στο 45' (15-14). Ο Διομήδης βρήκε προσωρινά λύσεις στην επίθεσή του και πέρασε με 17-14 στο 46' αλλά οι Αθηναίοι συνέχισαν την πίεση, πλησίασαν στο 53' σε 19-18 και ισοφάρισαν στο 54' (19-19). Ο Δούκας έχασε δυο ευκαιρίες να πάρει το προβάδισμα και ο Διομήδης με τον Πασσιά πέρασαν με 20-19. Ο Μισαηλίδης ισοφάρισε γρήγορα με περιφερειακό σουτ (20-20) στο 58' και στην επόμενη επίθεση ο Μπάγιος κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Καρκαλάτο. Στο τελευταίο λεπτό ο Δούκας ροκάνισε τον χρόνο αλλά δεν ολοκλήρωσε την επίθεσή του ενώ ο Διομήδης έκανε ένα σουτ σε νεκρό χρόνο στο δοκάρι (Παπαδόπουλος). Έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Οι παρατάσεις

Στην παράταση ο Δούκας πήρε το προβάδισμα με τον Μπάγιο στο 61' όμως ο Διομήδης έμεινε ψύχραιμος και το πρώτο μέρος της παράτασης έληξε ισόπαλο (22-22). Στην δεύτερη παράταση, οι δυο ομάδες έμειναν χωρίς γκολ για τέσσερα λεπτά. 31' δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Μισαηλίδης έγραψε το 22-23. Στην τελευταία του επίθεση του αγώνα, ο Μούγιτς εκμεταλλεύτηκε την στιγμιαία αδράνεια της άμυνας του Δούκα και με περιφερειακό σουτ σημείωσε το 23-23 και έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση.

Στην δεύτερη παράταση ο Διομήδης πήρε το προβάδισμα με πέναλτι 24-23 αλλά ο Δούκας βρήκε λύσεις και το πρώτο μέρος έληξε 25-25.

Στο δεύτερο μέρος ο Διομήδης πήρε το προβάδισμα με τον Παπαδόπουλο (26-25) και έχασε ευκαιρία να ανεβάσει την διαφορά στο δυο γκολ. Ο Μισαηλίδης ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό (26-26). Ο Μαγκαφουράκης απόκρουσε το σουτ του Μεγαλοοικονόμου και στην τελευταία του επίθεση ο Δούκας έκανε ένα σουτ σε νεκρό χρόνο στο δοκάρι και το ματς πήγε στα πέναλτι.

Διομήδης: Μούγιτς απόκρουση Μαγκαφουράκη

Τα 5λεπτα: 1-1, 2-2, 5-2, 7-4, 8-6, 9-7 (ημχ.),12-10, 14-12, 16-14, 19-17, 19-19, 20-20 (κ.α.), 22-22, 23-23 (1η παρ.), 25-25. 26-26 (2η παρ.), 27-29 (πεν.)

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 2, Κρεμαστιώτης, Καρκαλάτος, Πασσιάς 11, Κοροβέσης, Μούγιτς 5, Αντρεγιτς, Ντάσεβιτς, Τουνγκελίδης, Ν. Σαμαράς 2, Σεϊρεκίδης 1, Μυλωνάς, Λοΐζος, Δάσκαλος, Παπαδόπουλος 5.

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργο Κρανάκης): Κυρκίτσος, Τζανιδάκης, Τόμπρος 1, Αϊβαλιώτης, Χατσατουριάν 2, Κάλλης, Μανουσέλης 4, Δ. Σαμαράς, Δ. Μπραουδάκης, Μωραΐτης 3, Μισαηλίδης 8, Ντούνης 3, Μπάγιος 5, Μαγκαφουράκης, Αντωνόπουλος, Αραπακόπουλος 5

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 6 -6, Πέναλτι: 4/5- 4/5