Νίκησαν την πρωτοπόρο Αριδαία οι Αετοί

Μία πολύ σπουδαία νίκη σημείωσαν σήμερα οι Αετοί Βέροιας, που τους κρατά "ζωντανούς" για την είσοδο τους στα play off της Α ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι "ασπρόμαυροι" επικράτησαν με 55-48 του πρωτοπόρου ΦΟ Αριδαίας και πλέον μετρούν αντίστροφα για τον τελικό (στην κυριολεξία) του Αιγινίου, σε μία εβδομάδα ακριβώς.

Μετά τα σημερινά αποτελέσματα, η ομάδα που θα επικρατήσει στη Βόρεια Πιερία θα είναι σίγουρα στην τετράδα του πρωταθλήματος, ενώ σε περίπτωση ήττας θα αναμένουν το αποτέλεσμα του αγώνα Ίκαροι Γιαννιτσών - ΑΕ Αλεξάνδρειας

Στο ματς του ΔΑΚ "Βικέλας"...έσπασαν καρδιές, παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν φουριόζοι και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-11 και στο ημίχρονο με 29-18.

Για ένα ακόμη παιχνίδι, η άμυνα των Αετών ήταν κάτι παραπάνω από ασφυκτική, υποχρεώνοντας την (κατά τεκμήριο) καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος σε μόλις 18 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά.

Παρά την κάμψη στην αγωνιστική διάθεση του τρίτου δεκαλέπτου, διάστημα στο οποίο οι αντίπαλοι μείωσαν στο καλάθι (40-38), η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη βελτίωσε και πάλι την άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχτεί μόλις 10 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν ο Κωστής Γκεκόπουλος, που σημείωσε 18 πόντους και τον ακολούθησε ο Μάκης Ιωσηφίδης που πέτυχε 12.