Κέρδισαν στο τοπικό ντέρμπι την Αλεξάνδρεια οι Αετοί - Έχασε ο Ζαφειράκης

Τη νίκη με 55-40 επί της Αλεξάνδρειας σημείωσαν οι Αετοί στο τοπικό ντέρμπι. Σήμερα στο παρκέ, εμφανίστηκαν μετά από καιρό οι...γνωστοί Αετοί! Αυτοί που μας είχαν συνηθίσει σε μεστές και ουσιαστικές εμφανίσεις, έχοντας ως "σημαία" την αμυντική τους λειτουργία, η οποία σήμερα ήταν πραγματικά για σεμινάριο.

Άλλωστε, το να δέχεσαι 40 πόντους από την τρίτη της βαθμολογίας και ένα από τα φαβορί για την άνοδο, δεν είναι δα και μικρό πράγμα, ειδικά από τη στιγμή που στο πρόσφατο παρελθόν, σημειώθηκαν κάποιες πολύ "κακές" ήττες, που έπληξαν την ψυχολογία της ομάδας.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Αετοί δέχτηκαν 4(!) πόντους, δείγμα της εντυπωσιακής αμυντικής προσήλωσης και συμπεριφοράς.

Μπορεί σε ένα ακόμη παιχνίδι να υπήρξαν μέτρια ποσοστά, αλλά κρίνοντας από την παρουσία της ομάδας στους 20 μήνες ζωής της, η άμυνα ήταν αυτή που (ως επί τω πλείστον) κέρδιζε τα παιχνίδια...

Πρώτος σκόρερ για τους Αετούς ήταν ο Κωστής Γκεκόπουλος, που σημείωσε 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Σωκράτης Χατζηχαρίσης με 10.

Επόμενο παιχνίδι, το Σάββατο 23/3 στη Νάουσα με τον συντοπίτη Ζαφειράκη.

Τα δεκάλεπτα : 17-14, 29-25, 42-36, 55-40

Αετοί Βέροιας : Τσιμτσιρίδης 6, Χρήστου 5 (1), Κασάπης 3, Παπαδόπουλος Δ., Γκεκόπουλος 20, Χρυσάφης 6 (2), Πάππου, Χατζηχαρίσης 10, Ιατρού, Ιωσηφίδης 5

Αλεξάνδρεια : Μπαλιάκας 9 (1), Μπίσκας 15 (3), Αβραμίδης 8, Καρκάρας 2, Καραγιάννης 3, Χερκελετζής 3, Παπαγερίδης, Νταμτσόπουλος, Σιδηρόπουλος

Έχασε στις λεπτομέρειες ο Ζαφειράκης

Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 63-62 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 23η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.
Η δύναμη, το πάθος και οι άμυνες πρωταγωνίστησαν στην αναμέτρηση, οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να διατηρεί το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της, ωστόσο οι Πάνθηρες κατάφεραν να πάρουν τη νίκη 7,3” πριν τη λήξη.

Οι Πάνθηρες κάθισαν στη θέση του οδηγού στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης κι έχτισαν από νωρίς μία διαφορά, καθώς προηγήθηκαν με 14-4 στο 6’ 10”, με τον Ζαφειράκη να ισορροπεί στην συνέχεια και να μειώνει, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 17-12 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος προσπέρασε με 17-19 στο 22’ 05”, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και το 15’ 22” (27-28). Σε εκείνο το σημείο ο Ζαφειράκης σημείωσε πέντε αναπάντητους πόντους ξεφεύγοντας με 27-33 στο 16’ 58”, με τους παίκτες του Δάμη Χρυσίδη να αντιδρούν μειώνοντας σε 32-34 στο 18’ 40” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 32-35 υπέρ του φιλοξενούμενου.

Με τις δύο ομάδες να εστιάζονται στην αμυντική τους λειτουργία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να σημειωθούν μόλις έξι πόντοι στα πρώτα 5’ 16” (33-40). Οι Πάνθηρες μείωσαν σε 39-40 στο 25’ 52”, ενώ πέρασαν μπροστά στο σκορ μετά από 14’ 28” με 43-42 στο 27’ 31” και οι δύο ομάδες μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με μόλις έναν πόντο να τις χωρίζει (47-46).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το φιλοξενούμενο να τρέχει ένα σερί έξι πόντων και να προηγείται με 47-52 στο 31’ 53”. Στο 32’ 40” και με το σκορ να παραμένει ίδιο, ο αγώνας διακόπηκε μετά από τη ρίψη ενός μπουκαλιού στον αγωνιστικό χώρο από την εξέδρα και συνεχίστηκε μετά από λίγα λεπτά και αφού εκκενώθηκε το γήπεδο από φιλάθλους. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στους πενήντα τρεις πόντους στο 34’ 21”. Το προβάδισμα άλλαξε πλευρά τέσσερις φορές μέχρι και 2’ 21” πριν την εκπνοή, σημείο στο οποίο οι δύο ομάδες βρέθηκαν και πάλι ισόπαλες, αυτήν τη φορά στους εξήντα πόντους. Στο 38’ 53” ο Καπνάς με δύο εύστοχες βολές έκανε το 60-62, με τον Μπούσμπουρα να ισοφαρίζει με τον ίδιο τρόπο 32,4” πριν το τέλος. Στα 7,3” ο Σταυριανίδης ευστοχώντας στη μία από τις δύο ελεύθερες βολές έκανε το 63-62. Στον εναπομείναντα χρόνο ο φιλοξενούμενος απέτυχε να σκοράρει, με τους Πάνθηρες να κατακτούν τη νίκη

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 17-12, 32-35, 47-46,

Πάνθηρες (Χρυσίδης): Καζαντζανίδης, Πολυχρόνης 2, Κωνσταντόπουλος 4, Μπούσμπουρας 5, Αδαμόπουλος 10 (1), Ιορδανίδης, Λόγυρος 21 (3), Κεσεσίδης 4, Χρυσάφης, Σταυριανίδης 17 (2), Κουτσικάς.

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 9, Καπνάς 7 (1), Μουρατίδης 22 (1), Νικολαΐδης, Βαδόλας, Πουρλίδας, Τούφας 11 (2), Σκουλαριώτης 1, Σιδηρόπουλος 6, Παυλίδης, Δίντσης 6, Μώκας.