Κέρδισε άνετα τον Ερμή Λαγκαδά ο Φίλιππος και η παραμονή θα κριθεί στο τελευταίο ματς (φωτογραφίες)

Άνετη νίκη με 79-64 , που του επιτρέπει να διεκδικήσει την παραμονή του στην κατηγορία την τελευταία αγωνιστική, σημείωσε επί του Ερμή Λαγκαδά ο Φίλιππος. Η Βεροιώτικη ομάδα ήταν πολύ καλύτερη από τον αντίπαλο, πήρε από την αρχή τον έλεγχο του ματς και όσο περνούσε ο χρόνος μεγάλωνε την διαφορά. Έτσι έφτασε σε μια άνετη επικράτηση.

Ο Φίλιππος πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Με καλά ποσοστά ευστοχίας από μέση και μακρινή απόσταση, προηγήθηκε με 12-6 στο 4' και 19-13 στο 8'. Οι φιλοξενούμενοι, παίζοντας ελεύθερα, αξιοποίησαν τις αδυναμίες στην Βεροιώτικη άμυνα και μείωσαν στο 12' 23-20. Όμως ο Φίλιππος συνέχισε να είναι παραγωγικός στην επίθεση και προηγήθηκε με 31-22 στο 15' και 42-29 στο 20'.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος διατήρησε εύκολα την διαφορά στο σκορ κι έχασε πολλές ευκαιρίες να την ανεβάσει ακόμη ψηλότερα. Η Βεροιώτικη ομάδα προηγήθηκε με 48-22 στο 22' κι έχασε πολλές εύκολες προσπάθειες στο επόμενη διάστημα για να αυξήσει την διαφορά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος συνέχισε να είναι χαλαρός τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και η διαφορά συντηρήθηκε γύρω από τους δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-18, 42-32, 63-48, 79-64

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Γκίμας) Πεταλωτής 3, Αμπέλε 8, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 25 (2), Δεληγιώργης 2, Πλιούκας 14 (2), Γκιουλέκας 12 (1), Κασαμπαλής 9, Αργύρης 3 (1), Τριχόπουλος, Αράπογλου, Λευκαδίτης 3.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ: (Μύθου) Καϊκλής, Ελευθεριάδης 3, Θεοδωράκος 9 (1), Ακεψιμαΐδης 10 (1), Βενετίδης , Παρίτσης 5, Μπένας 6, Νότης, Σαμαράς 8 (2), Καλογιάννης 2, Μανούσος 19, Πιλκούδης.