Έχασε από το Λαύριο ο Φίλιππος

filippos arkadikos55

Την ήττα με 54-76 γνώρισε από το Λαύριο στο Μακροχώρι ο Φίλιππος. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, ήταν διαρκώς μπροστά στο δεύτερο μέρος με διαφορά ασφαλείας και έφτασαν άνετα στη νίκη.

Αγωνιστικά, με σουτ τριών πόντων στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, το Λαύριο πήρε προβάδισμα (6-11). Ο Φίλιππος απάντησε με σερί 5-0 κι έφερε το ματς στα ίσα και λίγο αργότερα με νέο τρίποντο του Δεληγιώργη και καλάθι του Πλιούκα πέρασε μπροστά με 19-14. Εκεί αντέδρασε το Λαύριο και με δικό του σερί 0-8 προηγήθηκε με 19-22 και έκλεισε το δεκάλεπτο με 21-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν το παιχνίδι τους. Προηγήθηκαν με 25-32 στο 14' και 27-38 στο 19' και έκλεισαν το ημίχρονο με 29-41.

Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει ξανά στο ματς. Βρέθηκε να χάνει με 33-49 στο 24' και παρά τις προσπάθειές του δεν μείωσε την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους. Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου το Λαύριο προηγήθηκε με 49-65 και κάπου εκεί καθάρισε το ματς.

Δεκάλεπτα: 21-25, 29-41, 44-58, 54-76.\

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Νικολούλης-Τζιοπάνος

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Πεταλωτής, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 6 (1), Δεληγιώργης 11 (1), Πλιούκας 8, Γκιουλέκας 10 (1), Κασαμπαλής 7, Αργύρης 2, Τριχόπουλος 4 (1), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 6.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μπρόζος 11 (3), Δανάς 5 (1), Χασάπης, Τσίρος 3 (1), Μουρίκης 6, Σακελλαρίου 17 (2), Γιαννακόπουλος 14 (1), Κεσκινίδης, Περράκης 7 (1), Τσιγκενόπουλος 2, Ψωμαδέρης 11 (3).