"Αυτοκτόνησε" ο Φίλιππος - Έχασε στο Μακροχώρι από την Λιβαδειά

filippos livadeia

Εντός έδρας ήττα από την Λιβαδειά με 66-70 γνώρισε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες είχαν το ματς στα χέρια τους έξι λεπτά πριν το τέλος αλλά η διακοπή που ακολούθησε στην αποβολή του Γκαγκαλούδη ευνόησε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπήκαν αποφασισμένοι και πιο ψύχραιμοι για τη νίκη και κέρδισαν στις λεπτομέρειες τον Φίλιππο. Ο Φίλιππος είχε δυο φορές την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό και να αλλάξει την μοίρα του ματς, αλλά ήταν νευρικός και άστοχος.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και με καλό ρυθμό. Η Λιβαδειά είχε περισσότερες φορές το προβάδισμα αλλά ο Φίλιππος ήταν από κοντά και έφερνε συνέχεια το ματς στα ίσια. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος πήρε το πάνω χέρι. Προηγήθηκε με 24-21 στο 12' και με καλές άμυνες, έλεγχο των ριμπάουντ βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ. Στο 17' ο Τριχόπουλος με τρίποντο έγραψε το 31-27 στο 17' , ακολούθησε λέι απ του Αμέλε που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 33-27 και το ξέσπασμα ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Τραϊανού στο 18' (36-27). Οι φιλοξενούμενοι με κινητήριο μοχλό τον Γκαγκαλούδη, επέστρεψε γρήγορα στο ματς (38-35 στο 19') και το ημίχρονο έκλεισε με 40-35.

Ο Φίλιππος προηγήθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με 42-35 αλλά στην συνέχεια είχε κακές επιλογές στην επίθεση και έδωσε το δικαίωμα στην Λιβαδειά να ανεβάσει τον ρυθμό, να σημειώσει εύκολα καλάθια και να περάσει μπροστά με 42-44 στο 35'. Το σερί της Λιβαδειάς διέκοψε με τρίποντο ο Λευκαδίτης στο 27' (45-44). Ο Φίλιππος πήρε ξανά τον έλεγχο και προηγήθηκε με 51-48 λίγο πριν την λήξη του δεκαλέπτου αλλά ο Γκαγκαλούδης με τρίποντο (με ταμπλό) στην εκπνοή ισοφάρισε.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος μετά από τεχική ποινή στον τεχνικό της Λιβαδειάς Νίκο Οικονόμου πήρε το προβάδισμα και πέρασε μπροστά με 61-55 στο 34'. Στο σημείο αυτό προκλήθηκε εκνευρισμός και τιμωρήθηκαν με δυο τεχνικές ποινές ο Γκαγκαλούδης (αποβλήθηκε) και με μια ο Γκουλέκας. Οι ποινές προκάλεσαν την αντίδραση Γκαγκαλούδη και Οικονόμου και ανάγκασαν τους διαιτητές να αποσυρθούν στα αποδυτήρια. Τον δρόμο προς τα αποδυτήρια πήρε και ο Γκαγκαλούδης, ο οποίος εκνευρισμένος κλότσησε και έσπασε την πόρτα των αποδυτηρίων της φιλοξενούμενη ομάδας.

Όταν το ματς συνεχίστηκε, η Λιβαδειά μπήκε ψυχωμένα και ισοφάρισε στο 37' (62-62) και πέρασε μπροστά στο 38' με 62-66..Ο Φίλιππος μείωσε σε 65-67 και έχασε δυο φορές την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Η Λιβαδειά με μια εύστοχη βολή έγραψε το 65-68 οκτώ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Φίλιππος επιχείρησε μια γρήγορη επίθεση και κέρδισε φάουλ. Ο Δεληγιώργης με μια εύστοχη βολή έγραψε το 66-68 και ο Φίλιππος έκανε γρήγορα φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι με δυο εύστοχες βολές έγραψαν το 66-70 έξι δευτερολέπτα πριν το τέλος.

Δεκάλεπτα: 20-21, 40-35, 51-51, 66-70.

Διαιτητές: Συμεωνίδης-Δεληγιαννίδης-Τζίμα

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Μάρτινς 7, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 7 (1), Δεληγιώργης 10 (5λαθ.), Πλιούκας 10 (1), Γκιουλέκας 14 (1), Κασαμπαλής 4, Τριχόπουλος 11 (1), Λευκαδίτης 3 (1), Πεχλιβάνος.

ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Οικονόμου): Χοτζολάρι, Βουκαντίνοφ 19 (1), Ιωακειμίδης, Λιόντος, Βεσκούκης 9 (2), Γκαγκαλούδης 12 (2τρ., 5ασ., 2κλ.), Μαράντος 4 (1), Σάκοτα 7, Σταύρου, Γιανναλέτσος 8, Δημητριάδης 11 (1τρ., 10 ρ.).