Πιο ψύχραιμος στο τέλος ο Φίλιππος

Με την παρουσία πολλών οπαδών που βρέθηκαν στο Δ.Α.Κ “Δημήτριος Βικέλας” ο Φίλιππος Βέροιας πήρε την νίκη απέναντι στην μαχητική ομάδα της Γέφυρας για την 28η αγωνιστική της Β’ Εθνικής κατηγορίας με 79-76.

Στο 5’ η ομάδα του Γκίμα προηγήθηκε με 6-3 και στο 7΄9-4 με τρίποντο του Βάλλιου αναγκάζοντας την Γέφυρα στο πρώτο της ταϊμ. Οι φιλοξενούμενοι με 4-7 πόντους κατάφεραν και μείωσαν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 13-11.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 13-13 με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Στο 17′ ο Κοθράς με δυο υπέροχες ατομικές ενέργειες, άδειασε την άμυνα της Γέφυρας και έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του Φιλίππου κάνοντας το 34-28. Η ομάδα του Γκίμα διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το οποίο τελείωσε με σκορ 38-33.

Η διαφορά στην τρίτη περίοδο ανέβηκε στο +10 (46-36 στο 24’). Η Γέφυρα εκμεταλλεύτηκε τις λάθος επιθέσεις των παικτών του Φιλίππου και μείωσε σε 48-44 στο 26’. Στα επόμενα δυο λεπτά η ομάδα του Γκίμα παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ διαμόρφωσε το +59-46 και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με σκορ 60-51.

Στο 34’ δυο συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 68-62. Στο 35’ ο Παραπούρας με τρίποντο έκανε το 71-62 αλλά η Γέφυρα 2 λεπτά πριν το τέλος μείωσε σε 75-70 και στο 39′ σε 77-76. Η ψυχραιμία όμως του Φαίδων Παραπούρα στις βολές, σε φάουλ που κέρδισε, έδωσε την νίκη στον Φίλιππο με τελικό σκορ 79-76.

Διαιτητές : Γερακίνης και Παζώλης

Δεκάλεπτα : 13-11, 38-33, 60-51, 79-76.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 10, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης 2, Πονόπουλος 2, Βάλλιος 3(1), Τσιακλάγκανος 8(1), Καβαργύρης, Κοθράς 20 (14 ασίστ), Παραπούρας 21(4), Σουτζόπουλος, Καντάρκος 12.

ΚΣ Γέφυρας (Παραδάς- Χρήστου) : Πουλιανίτης, Καραγιαννάκης. Ψευτογκάς 3(1), Βούλτσος, Καταβαίνης, Αποστολίδης 17(2), Ζιάκας 19(3), Κουτουξίδης 6, Σιώμος 13, Ευσταθιάδης, Κοτσάνος 11, Παπαδόπουλος 3(1)