Ήττα στην παράταση ο Φίλιππος στο Αγρίνιο

Στην παράταση έχασε η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας από το Αγρίνιο για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού τελείωσε με σκορ 78-78, χάρις σε τρίποντο των γηπεδούχων 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας προηγήθηκε στο 10′ με 15-28. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι μείωσαν και πήγαν στα αποδυτήρια με ένα πόντο διαφορά (41-42).

Στο δεύτερο μέρος οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Λίγο πριν το τέλος ο Φίλιππος προηγήθηκε με 75-78 αλλά με τρίποντο του Διονύση Καπινιάρη 12 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Α.Ο. Αγρινίου, ισοφάρισε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι παίκτες του Α.Ο. πήραν προβάδισμα και στο τέλος πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-28, 41-42, 65-66, 78-78, 89-85

Διαιτητές: Τσιαπλής – Κατωτικίδης

Α.Ο. Αγρινίου (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 20, Μπερερής 3, Μιχάλογλου 4, Καπινιάρης 18(1), Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης, Γκρέκας 20(1), Μήτσου 16(4), Ψαράς 8, Σαπλαούρας, Σταμίρης

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 2, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος 14(3), Τσιακλάγκανος 5, Καβαργύρης, Κοθράς 21(2), Παραπούρας 10(2), Σουτζόπουλος 12(1), Καντάρκος 21(3)