Παλικαρίσιο "διπλό" του Φιλίππου

Μεγάλη νίκη, στην παράταση, για την ομάδα του Φιλίππου Βέροιας με τον Βαγγέλη Σισμάνη να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το παιχνίδι δίνοντας την νίκη στην ομάδα της Βέροιας με 81-84.

Ο Φίλιππος Βέροιας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 10′ με 18-13 και στο 17′ με 33-23 ισορρόπησε το παιχνίδι και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 35-39.

Στο 26΄ οι παίκτες του Γκίμα ανέβασαν την διαφορά στο +10 (41-51) αλλά η ομάδα των Πεύκων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μείωσε σε 52-54 και στο 25′ ισοφάρισε σε 60-60.

Η κόρνα λήξης του παιχνιδιού βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 72-72. Στην παράταση που ακολούθησε η εικόνα παρέμεινε η ίδια και ενώ το σκορ δευτερόλεπτα πριν το τέλος να δείχνει 81-81 ο Βαγγέλης Σισμάνης με 3πόντο buzzer beater ευστόχησε και έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 81-84.

Διαιτητές : Τσουμαχίδης και Δολγύρα

Δεκάλεπτα : 18-13, 35-39, 52-54, 72-72 (κ.α), 81-84 (παράταση)

Μαχητές Πειραματικού (Χατζηκυριακίδης): Βογιατζής 11(3), Καραγιαννίδης 4, Παλιαχάνης, Δήμας, Μαυρίδης 8(1), Χατζημιχαηλίδης 7(1), Κλωνάρας 14(1), Τσιμίδης 5, Βαϊντερλής 2, Μητσάκης 25(3), Λαζάρου, Ελευθεριάδης.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος 2, Τσεσμετζιδης, Σισμανης 3(1), Πονοπουλος, Γιαντσιδιώτης, Βαλλιος 9(2), Τσιακλαγκανος 6(2), Καβαργυρης, Κοθρας 34(4), Παραπουρας 14(4), Σουτζοπουλος 13, Κανταρκος 3.