Επιστροφή στις νίκες για τον Φίλιππο - Κέρδισε τον Αρκαδικό

filippos arkadikos55

Στις νίκες επέστρεψε ο Φίλιππος. Μετά ένα αμφίρροπο παιχνίδι επικράτησαν του πολύ άστοχου Αρκαδικού με 61-57. Ήταν η δεύτερη νίκη επί του Αρκαδικού μετά το κύπελλο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες και και σκορ έμεινε χαμηλά. Με χαμηλό σκορ, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι στο 17' πέρασαν με 23-27.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος αναγκάστηκε να συνεχίσει με τραυματια τον Γκιουλέκα (τραυματίστηκε στο αχίλλειο τένοντα). Οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους προηγήθηκαν με 28-35 (23'). ο Φίλιππος όμως με καλές άμυνες κάλυψε την διαφορά και.πέρασε μπροστά με 37-35 με τρίποντο του Αργύρη και 42-38 στο 28'. Η ανοδική πορεία της Βεροιώτικης ομάδας συνεχίστηκε και με λέι απ του Αμπέλε ο Φίλιππος προηγήθηκε με 46-40 στο 29'. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στα τρίποντα και βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος προηγήθηκε 48-40 με λέι απ το Αμπέλε ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να σημαδεύετε το...σίδερο με άστοχα τρίποντα.

Οι Βεροιώτες διατήρησαν τον έλεγχο (51-44) στο 35' αλλά είδαν τον Αμπέλε να φορτώνεται με τέταρτο φάουλ.

Ο Αρκαδικός με δύο καλάθια του Τζωρτζεβιτς μείωσε σε 55-51 στο 39' και ο Νοέας μείωσε σε 55-53. Με δύο βολές του Δεληγιώργη ο Φίλιππος προηγήθηκε με 57-53. Ο Νοέας με μια βολή έγραψε το 57-54 και ο Πλιουκας έχασε δύο βολές για τον Φίλιππο αλλά ο Αργύρης πήρε ριμπάουντ και φάουλ. Με μια εύστοχη βολή έκανε το 58-54.

Στα 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Χατζής με λέι απ μείωσε 58-56. Στα 9 δευτερόλεπτα ο Πλιουκας κέρδισε φάουλ κι.έγραψε.με.βολές το 60-56. Ο Χατζής με μια βολή μείωσε σε 60-57 και αμέσως μετά ο Δεληγιώργης με μια βολή έγραψε το.τελικό 61-57.

Δεκάλεπτα: 17-16, 26-30, 46-40,61-57

Διαιτητές: Παφίλης-Νικολούλης-Λόρτος.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡ. (Γκίμας): Πεταλωτής, Μαρτίνς 9, Σιδηρόπουλος,Τραϊανός 12 (7ρ., 4κλ., 2ασ.), Δεληγιώργης 10 (1τρ., 6ρ., 4ασ., 1κλ.), Πλιούκας 8 (1τρ., 3ας., 8λ.), Γκιουλέκας 14 (2), Αργύρης 4 (1), Τριχόπουλος (4ασ.), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 4.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Τζόρτζεβιτς 19 (6λ.), Νοέας 12 (3ασ., 4λαθ.), Κωνσταντίνου, Καρύδας 12 (1), Κοψαύτης 5, Χατζής 9 (4λ.), Αναστασάκης, Θανόπουλος, Μάλλιος, Καλλινικίδης, Σταματόπουλος.