Έχασε δύσκολα από τον Εθνικό ο Φίλιππος

filippos ethnikos

Εντός έδρας ήττα γνώρισε από τον Εθνικό ο Φίλιππος με 69-74. Το ματς ήταν ντέρμπι κα κρίθηκε στο φινάλε. Πιο ψύχραιμος ο Εθνικός στο τέλος, κράτησε το προβάδισμα την ώρα που ο Φίλιππος προσπαθούσε να πάρει το ματς.

Οι φιλοξενούμενοι με σουτ τριών πόντων αιφνιδίασαν τον Φίλιππο στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 4-12 στο 4'. Ο Φίλιππος μετά το αρχικό μούδιασμα, έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι του, πλησίασε στο σκορ 9-12 και ισοφάρισε στο 9' (13-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φίλιππος προσπάθησε να μπει μπροστά στο σκορ και προηγήθηκε με 20-17 στο 12' αλλά ο Εθνικός αντέδρασε και απάντησε γρήγορα (20-26 στο 15'). Άμεση ήταν και η απάντηση του Φιλίππου. Με δυο βολές του Πεταλωτή και τρίποντο του Δεληγιώργη, οι Βεροιώτες μείωσαν σε 25-26 στο 16'. Ο Φίλιππος σταμάτησε τον ρυθμό του Εθνικού και με τρίποντο του Πλιούκα και κάρφωμα του Τραϊανού πέρασε μπροστά με 33-30 στο 20'. Το ημίχρονο τελείωσε με 33-32 μετά από λάθος του Γκιουλέκα στον αιφνιδιασμό καλάθι του Γκιουζόγιαννη στην εκπνοή.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Φίλιππος ξεκίνησε με τρία λάθη και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 33-37 στο 23'. Παρότι ο Φίλιππος ισοφάρισε (38-38) οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο και το πάνω χέρι στο σκορ (40-44 στο 27'). Με δυο τέσσερις εύστοχες βολές (φάουλ και τεχνική ποινή στον πάγκο του Φιλίππου) ο Εθνικός προηγήθηκε με 43-48 στο 29'. Ο Γκιουλέκας με τρίποντο στον αιφνιδιασό μείωσε σε 48-50 και με τρίποντο δευτερόλεπτα πριν λήξει το δεκάλεπτο ισοφάρισε σε 52-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς ήταν ισορροπημένο. Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια και το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά. Ο Φίλιππος με τρίποντο του Τριχόπουλου στο 37' προηγήθηκε με 63-60 αλλά ο Εθνικός απάντησε γρήγορα και πέρασε μπροστά με 63-67 με τρίποντο του Γκιζόγιαννη στο 39'. Με δυο καλάθια του Γκιουλέκα, ο Φίλιππος ισοφάρισε σε 67-67 και επέστρεψε στην διεκδίκηση του ματς 90 δευτερόλεπτα πριν τέλος. Με απίστευτη ψυχραιμία ο Κούκας ευστόχησε, με άμυνα πάνω του, σε σουτ τριών πόντων κι έγραψε το 67-70. Ο Τριχόπουλος με δυο βολές σημείωσε το 69-70 σαράντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος αλλά ο Τσιότρας με λέι απ απάντησε και έγραψε το 69-72. Ο Φίλιππος προπάθησε να ισοφαρίσει με τρίποντο αλλά ο Γκιουλέκας αστόχησε. Στην συνέχεια έγινε φάουλ πάνω στον Ψηλέα και με δυο βολές έγραψε το τελικό 69-74.

Δεκάλεπτα: 16-16, 33-32, 52-52, 69-74.

Διαιτητές: Μπήτης-Φακίτσας-Τσιαπλής

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Πεταλωτής 2, Μαρτίνς, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 12 (5λ.), Δεληγιώργης 12 (1τρ., 5ασ.), Πλιούκας 4 (1), Γκιουλέκας 16 (2), Κασαμπαλής 4, Αργύρης, Τριχόπουλος 11 (1), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 8.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Γούναρης): Παπαδιονυσίου 7 (1), Μούκας, Καρυπίδης, Κουκάς 13 (3τρ., 5ασ.), Τζιάλλας 5, Τσιότρας 7 (1), Ζούμπος, Γκιζόγιαννης 12 (2), Μαχαίρας 8, Βαβάτσικος, Αναγνωστόπουλος, Ψυλέας 22 (2).