Εξασφάλισε την παραμονή στην Γ' εθνική ο ΑΟΚ (φωτογραφίες, βίντεο)

Στην Γ' Εθνική θα αγωνίζεται και τη νέα περίοδο ο ΑΟΚ. Στο τελευταίο εντός έδρας ματς, οι Βεροιώτες κέρδισαν εύκολα την ΓΕ Αγρινίου με 83-64 και εξασφάλισαν την παραμονή, μια αγωνιστική πριν το τέλος της σεζόν. Στα αξιοσημείωτα του ματς είναι η επιλογή του προπονητή του ΑΟΚ Κώστα Ηλιάδη να δώσει σε όλη την διάρκεια του ματς ρόλους σε νεαρά παιδιά όπως ο Ιωννίδης, ο Καραθανάσης, ο Ορφανίδης και ο Βοργιαζίδης.

Αγωνιστικά, ο ΑΟΚ μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε το πάνω χέρι και ξέφυγε στο σκορ. Με τρίποντες βόμβες του νεαρού Ιωννίδη, ο ΑΟΚ προηγήθηκε με 26-17 στο 12' και 48-31 στο 18'.

Η ΓΕ Αγρινίου δεν βρήκε λύσεις και με τον ΑΟΚ να παίζει όμορφο μπάσκετ, η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο στο δεύτερο μέρος. Στο 24' οι Βεροιώτες πέρασαν με 56-33 και στο 32' έγραψαν το 71-46. Παρά τις πολλές παρουσίες νεαρών παικτών στην πεντάδα, η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και η νίκη ήρθε άνετα.

Μεταξύ των θεατών του ματς ήταν και ο δήμαρχος Βέροιας Κώστας Βοργιαζίδης.

Δεκάλεπτα: 21-17, 48-31, 67-46, 83-64.

ΑΟΚ Βέροιας : Τρομπούκης 6, Καραθανάσης 4, Σισμάνης 20 (4), Γκανάς 7 (1), Βλάχος 11 (2), Μαυρίδης 5 (1), Ιωαννίδης 8 (2), Ορφανίδης, Λέφας 8 (1), Μπαρμπαρούσης 6, Βοργιαζίδης 3, Γιαννουζάκος 5 (1)

ΓΕ Αγρινίου : Ντάλας 4 (1), Βακουφτσής, Βασιλείου 8, Μπαρούκας 36 (7), Σαπλαούρας 6 (2), Δάρλας 6 (1), Βούλγαρης 4