Έχασε στο Κερατσίνι ο Φίλιππος

Την ήττα με 98-69 γνωρίσε ο Φίλιππος στο Κερατσίνι από τον Φάρο. Οι γηπεδούχοι πήραν την 18η νίκη τους στο πρωτάθλημα και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας ανεξάρτητα από το τι θα κάνει η Κύμη.

Ο Φίλιππος ήταν μπροστά  στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (21-24), ωστόσο στη συνέχεια ο Φάρος επέβαλε τον ρυθμό του και έφτασε στην πολύ άνετη επικράτηση στο πρώτο παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής.

Σε ένα ματς που δεν χωρά ιδιαίτερη κριτική, ο Φάρος Κερατσινίου εκτέλεσε την αποστολή που είχε και κέρδισε άνετα με 98-69 τον Φίλιππο Βέροιας. Μοναδικό διάστημα, όπου οι παίκτες του Ανδρέα Πολέμη υστέρησαν, ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μπει δυναμικά και να προηγούνται με 19-24, φτάνοντας σε τρομερά στάνταρ απόδοσης κυρίως στο επιθετικό κομμάτι.

Οι γηπεδούχοι, όμως, άρχισαν να τους... κόβουν τον αέρα από τη δεύτερη περίοδο, βρίσκοντας ρυθμό από την άμυνά τους και φτάνοντας στο σημείο να προηγηθούν με τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο στο τέλος του εικοσαλέπτου (46-36).

Ένα σερί 11-0 στα πρώτα τρία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι για τον Φάρο, ο οποίος απλώς διατήρησε το προβάδισμά του σε διαστάσεις θριάμβου, μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 21-24, 46-36, 80-54, 98-69

Διαιτητές: Διαμαντής-Μαλαμάς-Λιότσος

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Παπαδόπουλος, Σκορδίλης 10, Κουντουράς 2, Καράμπουλας 15(2), Πετροδημόπουλος 10, Λιακόπουλος 20(1), Αγγελόπουλος 16(1), Κομποδιέτας 16(2), Ζαφείρης, Κατούφας 9(1), Κακιούζης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τοκας, Αράπογλου 2, Δεληγεώργης 20(1), Ναούμης 9(2), Κασάμπαλης 6, Σαμαράς 18(6), Τριχόπουλος 7(1), Πεχλιβάνος, Οικονομόπουλος 7(2).