Ο Φίλιππος κέρδισε στην παράταση το Ψυχικό

filippos panerithraikos

Τη νίκη με 71-68 επί του Ψυχικού σημείωσε ο Φίλιππος. Το ματς κρίθηκε στην παράταση. Το παιχνίδι έληξε 59-59. Ο Φίλιππος είχε την τελευταία επίθεση στην κανονική διάρκεια αλλά το σουτ του Ότοβιτς δεν βρήκε στόχο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στην παράταση ο Φίλιππος προηγήθηκε λίγο πριν το τέλος 68-65 αλλά οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο ισοφάρισαν 68-68. Στην τελευταία επίθεση ο Ότοβιτς με μια εύστοχη βολή έγραψε το 69-68 και στην επόμενη επίθεση του Ψυχικού έκλεψε την μπάλα και με καλάθι διαμόρφωσε το τελικό 71-68.

Οι γηπεδούχοι πήγαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν επιβάλλοντας ένα πολύ χαμηλό τέμπο που τους έδωσε τη δυνατότητα με την πολύ καλή τους άμυνα να βρεθούν μπροστά με 31-24 στην ανάπαυλα. Οι παίκτες του Γιώργου Ρεμεντέλα αντέδρασαν και, επιδεικνύοντας σημαντικά «ψήγματα» της ποιότητάς τους, έφεραν το ματς σε ισορροπία, με αποτέλεσμα να πάει ο αγώνας στο έξτρα πεντάλεπτο (59-59).

Δεκάλεπτα: 10-12, 31-24, 43-43, 59-59 (κ.α.), 71-68 (παρ.)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Γκίμας) Τόσιος 13, Τόκας, Μοτσιόπουλος. Δεληγιώργης 4, Ότοβιτς 18, Ναούμης 14 (2), Κασαμπαλής 17, Σαμαρας, Τριχόπουλος 3 (1), Πεχλιβάνος, Τόκας 2.

ΨΥΧΙΚΟ: (Ρεμεντέλας) Αχής, Χρυσός, Μοσχοβίτης 5 (1), Παπανικολάου 15 (2), Δημάκος 10, Αχής Π. 5 (1), Αγγελακόπουλος 13, Στεφάνοβιτς 8 (2), Μελησσαράκος 10, Τσιώκος 2, Πάνου 0.