Έχασε στην παράταση ο Φίλιππος από τον Εθνικό

filippos panerithraikos

Σθεναρή αντίσταση προέβαλε στον Πειραιά ο Φίλιππος αλλά έχασε στην παράταση με 83-79. Το παιχνίδι ήταν δραματικό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι Βεροιώτες ενώ έλεγξαν το ματς στο πρώτο ημίχρονο, μπήκαν άσχημα στο δεύτερο και επιδόθηκαν σε κυνήγι στο σκορ. Στα κρίσιμα σημεία, βρήκαν τις λύσεις και έστειλαν το ματς στην παράταση, αλλά στον έξτρα χρόνο, ο αντίπαλος ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε το ματς.

Ο Φίλιππος δεν ξεκίνησε καλά το ματς και βρέθηκε στο 7' να χάνει με 19-10. Από εκεί και μετά όμως συμμάζεψε την άμυνά του και στο 10' πλησίασε σε 23-19. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο να παίζουν καλά. Γρήγορα πήραν τον έλεγχο και στο 16' προηγήθηκαν με επτά πόντους διαφορά (29-36), προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το ημίχρονο (38-43).

Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος έκανε πάλι άσχημο ξεκίνημα. Χωρίς σκορ στην επίθεση και ευάλωτη άμυνα, έχασε το προβάδισμά του (45-46 στο 24') και βρέθηκε πίσω στο σκορ (54-48 στο 26' και 62-55 στο 30'). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτης του Δημήτρη Γκίμα βελτιώθηκαν, πλησίασαν στο σκορ (62-61 στο 33') και πίεσαν τον αντίπαλο (67-64 στο 35' και 71-70 στο 39'). Στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα ο Φίλιππος ισοφάρισε 72-72 κι έστειλε το ματς στην παράταση. Στην παράταση ο Εθνικός διατήρησε τον έλεγχο (78-75 στο 42') και έφτασε στη νίκη με 83-79.

Δεκάλεπτα: 23-19, 38-43, 62-55, 72-72, 83-79 (παρ.)

Εθνικός Πειραιώς (Ραχωβίτσας): Μάντζαρης 4 (1), Τζόλος, Τότσιος 17, Βασιλόπουλος 14 (3), Βουγιούκας 2, Ράπτης 3, Γκιζογιάννης 21 (1), Λάτοβιτς 7, Μαγκουνής 11 (3), Τζιάλλας 4, Ψυλέας.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τόκας, Τόζιος 4, Δεληγεώργης 19 (1), Ότοβιτς 7, Ναούμης 21 (4), Κασαμπαλής 15, Σαμάρας 3 (1), Τριχόπουλος 7 (1), Οικονομόπουλος 3 (1).