Πάλεψε σκληρά αλλά έχασε στο τέλος στην Λιβαδειά ο Φίλιππος

filippos panerithraikos

Την ήττα με γνώρισε στην Λευκάδα ο Φίλιππος με 72-67. Η βεροιώτικη ομάδα διεκδίκησε στα ίσια μέχρι τέλους το ματς, ήταν μπροστά στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά στο κρίσιμα τελευταία λεπτά λύγισε και έχασε το παιχνίδι.

Το πρώτο μέρος ήταν ντέρμπι με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 34-28 στο 18' κι έκλεισαν το ημίχρονο με 37-34.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος ανέκαμψε. Πέρασε μπροστά στο σκορ (47-53 στο 28' και 59-62 στο 36'), πήγε το ματς μέχρι το τέλος αλλά στα κρίσιμα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, είχαν πιο πολλές λύσεις και πήραν το ματς.

Δεκάλεπτα: 15-17, 37-34, 49-53, 72-67

Λιβαδειά (Μάγειρας): Βουκαντίνοφ 6, Ντακούλιας 9 (1), Τερματζίδης 1, Βούλγαρης 2, Γκαγκαλούδης 27 (2), Μαχαίρας 9, Καλαμπάκας 9 (1), Δημητριάδης 9 (2), Μαράντος, Χάλαρης, Σταύρου

Φίλιππος (Γκίμας): Τόζιος 8, Οικονομόπουλος 7 (1), Τόκας, Κυριάκου, Δεληγιώργης 8 (2), Ότοβιτς 18 (1), Ναούμης 9, Κασαμπαλής 9, Σαμαράς 2, Τριχόπουλος 8, Πεχλιβάνος