Ο Πανερυθραϊκός έκαμψε την αντίσταση του Φιλίππου

filippos panerithraikos

Την ήττα γνώρισε από τον Πανερυθραϊκό στην Βέροια ο Φίλιππος με 65-71. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα πάλεψε στο ματς μέχρι το τέλος κι έχασε το ματς στα σημεία από τους αντιπάλους της. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Ο Φίλιππος είχε το προβάδισμα αλλά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τον τρόπο να ισοφαρίζουν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος προηγήθηκε με 23-19 αλλά ο Πανερυθραϊκός απάντησε με ένα γρήγορο σερί και πέρασε με 23-27 και 27-32 στο 15'. Ο Φίλιππος ισοφάρισε σε 32-32 όμως οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν τρίποντο και έκλεισαν το ημίχρονο με 32-35.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 33-40 αλλά ο Φίλιππος ανέκαμψε, μείωσε το σκορ και πέρασε με 46-45. Οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου κι έκλεισαν το δεκάλεπτο με 49-55.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος πίεσε, ψαλίδισε την διαφορά και μετά το 35' πέρασε μπροστά στο σκορ 58-57. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα ξανά και με τρίποντο του Μπάρδα πέρασαν με 59-62 στο 39' και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα με νέο τρίποντο 60-65. Ο Τριχόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 63-65 στο τελευταίο λεπτό αλλά οι φιλοξενούμενοι έμειναν ψύχραιμοι και κέρδισαν με 65-71.

Δεκάλεπτα: 16-14, 32-35, 49-55, 65-71

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Δεληγιαννίδης, Λόρτος

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Τόζιος 15 (9ρ.), Οικονομόπουλος 9 (2), Δεληγιώργης 4, Ότοβιτς 15 (2), Ναούμης 5 (1), Κασαμπαλής 8 (8ρ., 4κοψ.), Σαμαράς 2, Τριχόπουλος 7 (1).

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλλιος, Μπάρδας 11 (3), Καλλιανιώτης 11 (3τρ., 4ασ., 2κλ.), Πρίτσος 7 (2), Γεωργοπαδάκος 4, Προδρόμου 14 (2), Γιαουρτόγλου 11 (1τρ., 5 ασ.), Σολωμός 2, Αντωνίου, Γκαϊτάσοφ 4, Σοφρωνάς 7 (1).