Έχασε στο Παγκράτι ο Φίλιππος και υποβιβάστηκε

filippos arkadi abele

Στην Β' Εθνική υποβιβάστηκε ο Φίλιππος. Η Βεροιώτικη ομάδα έχασε στο Παγκράτι με 89-88 κι έχασε την μάχη της παραμονής. Ο Φίλιππος ήταν πολύ κακός στο πρώτο μέρος όμως ανέκαμψε στην δεύτερο ημίχρο, κάλυψε την εις βάρος του διαφορά, πήρε ακόμη και προβάδισμα αλλά δεν κατάφερε να επικρατήσει το Παγκρατίου.

Το Παγκράτι έλεγξε τον ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Προηγήθηκε με 15-12 στο 6' και σταθερά με περισσότερες επιλογές ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 27-20. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 13' έγραψαν το 32-22 ενώ λίγο αργότερα η διαφορά ξεπέρασε και τους δέκα πόντους. Το Παγκράτι έχοντας λύσεις στο σκοράρισμα, σε αντίθεση με τον Φίλιππο, προηγήθηκε με 39-26 στο 15', 42-26 στο 17' και 50-30 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος έκανε προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς και μείωσε σε 63-47 στο 25', 68-56 στο 28' και 69-62 στο 29'.
Στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος μπήκε για τα καλά στο ματς. Με πολύ καλή άμυνα, σημείωσε ένα σερί 0-7 και μείωσε στο καλάθι στο 34' (72-70). Ο Φίλιππος πάλεψε για να πάρει το πάνω χέρι και στο 35' μείωσε στον πόντο (75-74) και στο 37' πέρασε μπροστά με 78-80. Το Παγκράτι όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και πήρε εκ νέου προβάδισμα με 85-82 στο 39'. Ο Φίλιππος μείωσε σε 89-88, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 27-20, 50-30, 72-63, 89-88.

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Λάκκας 11 (2), Κοβάσεβιτς 7 (1), Δέδες 9 (3), Παππάς 18 (4), Ψαρόπουλος 13 (2 τρ., 5 ασίστ), Παπαντωνάκος 8 (1 τρ., 9 ριμπάουντ), Ραπτης 3 (1), Κουτρούλιας 14 (2 τρ., 9 ριμπάουντ), Γκέρος, Τόρες, Βούλγαρης, Χατζηνικόλας 6 (2)

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Πεταλωτής 7 (1), Αμπελέ, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 14, Δεληγιώργης 8, Πλιούκας 9 (0/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκιουλέκας 34 (4/7 τρίποντα, 9 ριμπάονυτ), Κασάμπαλης 16 (13 ριμπάουντ), Αργύρης, Τριχόπουλος, Αράπογλου, Λευκαδίτης.