tsakiridis tires

proteas

logomageia

1metiNiki

siriza ban

bartzokas banner sites2

tolka banner

froso animation5

Με δύο χορευτικές παραστάσεις έκλεισε την χρονιά η Σχολή Χορού Σοφία Αντωνιάδου (φωτογραφίες, βίντεο)

Δύο παραστάσεις παρουσίασαν οι μαθητές της Σχολής Χορού Σοφία Αντωνιάδου με αφορμή την λήξη της σχολικής χρονιάς.

Η πρώτη παράσταση με τίτλο "Μια φορά κι έναν καιρό ήταν...", βασισμένη στο μυθιστόρημα που έγραψε η Βεροιώτισα συγγραφέας Όλγα Κουτμηρίδου Μεταξά, ειδικά για την περίσταση, παρουσιάστηκε το πρωί της Κυριακής 9 Ιούνη, στην γεμάτη αίθουσα του Χώρου Τεχνών Βέροιας. Μέσα από τα μάτια της συγγραφέως και αφηγήτριας λοιπόν, οι θεατές έζησαν τους 12 μήνες και τις 4 εποχές, όπως τις βίωσε σαν παιδί την εποχή του 1966.

Η δεύτερη παράσταση με τίτλο "Ο Ιππότης με την σκουριασμένη πανοπλία" παρουσιάστηκε το βράδυ της ίδιας ημέρας. Στο πρώτο μέρος, οι θεατές παρακολούθησαν την ιστορία ενός ιππότη, με πολύ βαθύ νόημα που άγγιξε τις καρδιές τους. Ξεναγήθηκαν σε μονοπάτια αυτογνωσίας και προσωπικής ανάπτυξης. Ενώ στο δεύτερο μέρος παρουσιάστηκαν οι χοροί bachata, oriental, tango και salsa.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ A' ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ

Καλλιτεχνική Διεύθυνση Παραγωγής: Σοφία Αντωνιάδου

Συγγραφέας - Αφηγήτρια: Όλγα Κουτμηρίδου Μεταξά 

1) Κλείσιμο σχολείων - Τμήμα break dance | Χορογραφία: Ανδρεόπουλος Ανδρέας

Χόρεψαν: Ακριβόπουλος Διογένης, Χριστοφορίδης Διαμαντής, Τσεκάνης Ηλίας, Ιακωβίδου Χρυσούλα, Σιδηροπούλου Κατερίνα, Αντωνιάδης Φώτης, Αργυρός Κωνσταντίνος, Αρζόγλου Ελίνα, Καραγιάννης Αλέξανδρος, Σιδηρόπουλος Αριστείδης, Κουρούτης Χρήστος, Κουρούτης Δημήτρης, Δημητριάδης Λευτέρης, Ζιώρης Βασίλης, Κιατικίδης Χαράλαμπος

2) Διακοπές - Τμήμα funky jazz | Χορογραφία: Παρούση Άννα

Χόρεψαν: Δέλλα Βασιλική, Χατζηγεωργίου Ανθή, Παπαϊωάννου Θεοδώρα, Μπα-τανάρα Κατερίνα, Τουφεξή Αναστασία, Λότσα Κλεοπάτρα

3) Θερισμός - Τμήμα Προομάδας | Χορογραφία: Δίγκα Αναστασία, Αφεντούλη Μάτα

Χόρεψαν: Κορδονίδου Αθηνά, Αβραμίδου Αννα Μαρία, Καλατζοπούλου Ευδοξία, Καμανά Φρειδερίκη, Παπαζήση Μαρία, Χανέλη Άσπα

4) Θάλασσα - Τμήμα Hip Hop | Χορογραφία: Παρούση Άννα

Χόρεψαν: Ζιώρη Εύα, Αγγελίνα Ελεάννα, Θώμογλου Κυριακή, Παπαδοπούλου Ολγα, Βοργιαζίδου Αναστασία

5) Έρωτας - Τμήμα Bachata | Χορογραφία: Χατζηνώτας Γιώργος

Χόρεψαν: Αντωνιάδου Ελένη, Χατζησυμεόνονλου Ελπινίκη, Σιδερίδης Γιώργος, Μαραντίδου Ελένη, Ανθούλας Βασίλης, Περπερίδου Νικολέτα, Χατζηνώτας Γιώργος, Παπαδοπούλου Κυριακή, Σπαθάκης Δημήτρης, Καρατζά Κατερίνα

6) Μαθήτριες - Τμήμα μοντέρνο δημοτικού | Χορογραφία: Δίγκα Αναστασία

Χόρεψαν: Βοργιαζίδου Αναστασία, Βοργιαζίδου Μαρίσα, Θυμιοπούλου Αντωνία, Θώμογλου Κυριακή , Χαϊτίδου Μυρτώ, Μαργαριτοπούλου Κατερίνα, Μαργαριτοπούλου Μάρθα, Μπατσαλά Ευγενία, Αρβανιτίδου Μαργαρίτα, Ζιώρη Εύα, Γραμματικοπούλου Άλκηστις, Λαζαρίδου Αία, Κυριακούλη Ελενα, Κυριακούλη Σοφία, Κωνσταχτή Μαρίζα

7) Πρωτοβρόχια - Τμήμα Δ', Ε', ΣΤ' δημοτικού | Χορογραφία: Αφεντούλη Μάτα

Χόρεψαν: Παπαγεωργοπούλου Μαριέττα, Ματάτη Αλίκη, Μπαντόλα Μαρία, Κούκου Αθανασία, Ανάστου Κατερίνα, Μπιζέτα Μαρίζα

8) Όνειρα - Τμήμα Φυτώριο | Χορογραφία: Δίγκα Αναστασία

Χόρεψαν: Συροπούλου Σοφία, Συροπούλου Αρετή, Παπαδοπούλου Αθηνά, Τσιούντα Γαριφαλιά, Ψωμιάδου Ιωάννα, Ζησέκα Ολυμπία, Παντελίδου Αντιγόνη, Σιδηροπούλου Κατερίνα, Ιορδανίδου Ελευθερία, Τζιούρα Αναστασία, Γαλίκα Κατερίνα, Πασίδη Ρέα, Σαζακλίδου Εύα

9) Αστεράκια - Τμήμα Β "δημοτικού | Χορογραφία: Αφεντούλη Μάτα

Χόρεψαν: Παπαναγιώτου Αναστασία, Καλαϊτζή Δάφνη) Χαραλαμπίδου Μαρία, Ντόβα Κατερίνα, Κολοκάτση Μάγια, Λουμπουρδή Γεωργία, Νατσούρα Κλεονίκη,
Αϊναλή Αθηνά, Σταματοπούλου Νικολέτα, Μπασιά Αθανασία, Ανυφαντή Σίλια, Ανυφαντή Μαριάννα, Ζησέκα Ελπινίκη, Κυβεντίδου Αριάδνη, Πετρίδου
Νικολέτα, Νικολαϊδου Δέσποινα

10) Χιονονιφάδες - Τμήματα Ομάδας, Προομάδας, Φυτωρίου | Χορογραφία: Δίγκα Αναστασία

Χόρεψαν: Σαζακλίδου Εύα, Πασίδη Ρέα, Γαλίκα Κατερίνα, Τζιούρα Αναστασία, Ιορδανίδου Ελευθερία, Σιδηροπούλου Αικατερίνη, Παπαδοπούλου Αθηνά, Παντελίδου Αντιγόνη, Ζησέκα Ολυμπία, Τσιούντα Γαριφαλιά, Ψωμιάδου Ιωάννα, Συροπούλου Αρετή, Συροπούλου Σοφία, Καλατζοπούλου Εύη, Κορδονίδου Αθηνά, Αβραμίδου Αννα Μαρία, Κόλβατζη Αννα Μαρία, Χανέλη Ασπα, Παπαζήση Μαρία, Μουρατίδου Μαριαλένα

11) Χοροεσπερίδα - Τμήμα Αργεντίνικο Tango | Χορογραφία: Μιχαηλίδου Βασιλική, Χατζηγεωργίου Γιάννης

Χόρεψαν: Ανθούλας Βασίλης, Αντωνιάδου Σοφία, Μιχαηλίδου Βασιλική, Σταυριανίδης Παύλος, Βοργιατζίδου Κωνσταντίνα-Κλειώ, Χατζηγεωργίου Γιάννης

12) Μασκαράδες - Τμήμα Oriental | Χοργραφία: Παρούση Άννα

Χόρεψαν: Δημοπούλου Δέσποινα, Καρυπίδου Μαρία, Παπαναστασίου Αγγελική, Τσιομεσίδου Γεσθημανή, Ντούφα Μαρίνα, Παρούση Αννα

13) Καρναβάλια - Τμήμα Salsa | Χορογραφία: Χατζηνώτας Γιώργος

Χόρεψαν: Γεωργακόπουλος Νικόλαος, Παππά Ανδριάνα, Παπαδόπουλος Γιώργος, Κατεριαννάκη Αρετή, Μητσιάνης Χρήστος, Αδαμίδου Ευδοξία, Χατζηνώτας Γιώργος, Καρατζά Κατερίνα, Νίκου Νατάσα, Κασάπη Μαρία, Σιδερίδης Γιώργος, Αντωνιάδου Ελένη

14) Χαρταετοί - Τμήμα Α'δημοτικού j Χορογραφία: Δίγκα Αναστασία

Χόρεψαν: Μουρατίδου Αγγελική, Γανοπούλου Αναστασία, Μπαντόλα Ιωάννα, Παναγιωτοπούλου Χρύσα, Ματσαρίδου Κυριακή, Τάκη Αθηνά, Λυκοστράτη Σοφία, Τσαβέλη Ελιάννα, Πιπιλίδου Λυδία, Τσιγγενοποΰλου Αφροδίτη, Χέλμη Φωτεινή, Φωτογλίδου Φαίδρα, Μοτσιοπούλου Ναταλία, Μπουρντένα Αννα, Δέλλιου Νικαίτη, Σκουρτοπούλου Φαίη

15) Ιεροτελεστία της Άνοιξης | Χορογραφία: Αφεντούλη Μάτα, Δίγκα Αναστασία

Χόρεψαν τα τμήματα: Άνοιξη, Θερισμός, Όνειρα, Πρωτοβρόχια και Σκεντερίδου Ελισώ, Στεφανίδου Ελένη, Δαφνοπούλου Ουρανία, Παπαϊωάννου Θεοδώρα, Βοργιαζίδου Αρμάνθη, Λαμπρίδη Φωτεινή, Κουκουτέγου Ελένη, Κολυμβάνου Αθηνά, Παπαδοπούλου Βικτώρια, Μωυσίδου Φανη, Ζέζιου Μαρία, Μανωλή Αλεξάνδρα

16) Άνοιξη - Τμήμα Ομάδας I Χορογραφία: Δίγκα Αναστασία

Χόρεψαν: Μουρατίδου Μαριαλένα, Παπαζήση Μαρία, Κόλβατζη Αννα Μαρία, Χανέλη Ασπα, Χατζηπάντου Δέσποινα, Κυβεντίδου Ολυμπία Αννα, Χασιώτη Μαρία

17) Πασχαλίτσες - Τμήμα Προνητιίων | Χορογραφία: Αφεντούλη Μάτα

Χόρεψαν: Ζίγρα Ευμορφία, Τσαβέλη Εμμέλεια, Θωίδου Νάσια, Καρτασάκη Ευγενία, Μουρατίδου Αγγελική, Μιχαλοτιούλου Ελευθερία, Σκουρτοπούλου Φανή, Σωτηρίου Αναστασία, Μουρατίδου Λούκια, Μεγακλή Χρυσάνθη

18) Χελιδόνια - Τμήμα Γ'δημοτικού | Χορογραφία: Δίγκα Αναστασία

Χόρεψαν: Γκόγκα Καλλιόπη, Κεχαγιά Ευαγγελία, Αβραμίδου Αννελόρε, Αράπη Ειρήνη, Μεταξά Ιωάννα, Τσίλκα Αρετή, Γραμμάτικοπούλου Αλκηστις

19) Πεταλούδες - Λουλούδια - Τμήμα Νηπίων | Χορογραφία: Αφεντούλη Μάτα

Χόρεψαν: Μιχαλοπούλου Παναγιώτα, Αργυρού Μαρίνα, Σπανού Δέσποινα, Αντωνιάδου Χριστίνα, Τσαρτσάρη Μυρτώ, Κοντογουλίδου Κατερίνα, Λούρη Μαρία, Φουρουντζοπούλου Χρυσούλα, Παπαοικονόμου Αναστασία, Χατζημηνιάδου Αναστασία, Χατζημηνιάδου Αναστασία, Δημητριάδη Σοφία, Παπουλίδου Αναστασία, Ματάτη Χριστιάννα, Μπατσίλα Ελένη, Κουγιουμτζίδου Μαρίνα, Χωματά Μαρίλια, Ασλανίδου Μαρίλια

20) Μελισσούλες - Τμήμα Νηπίων | Χορογραφία: Αφεντούλη Μάτα

Χόρεψαν: Βοργιαζίδου Κατερίνα, Καπράρα Ανδριάννα, Ορφανίδου Ζέτα, Γκάλαβου Μαρία, Βραγγαλίδου Κατερίνα, Ζερβού Δήμητρα, Συροπούλου Χριστίνα, Χαραλαμπίδου Ελπίδα, Πετρίδου Δέσποινα, Μιχαηλίδου Ελισάβετ

Συντελεστές Παράστασης:

Φωτισμός: Γιώργος Χαραλάμπους

Ενδυματολόγος: Ελένη Ψύρρα

Ηχογράφηση: Ανδρέας Λεοντάκης

Σχεδιασμός αφίσας – προγράμματος: Johny Feelmore/Dust Go Creative

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β' ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ

Καλλιτεχνική Διεύθυνση Παραγωγής: Σοφία Αντωνιάδου

Στο πρώτο μέρος, οι θεατές παρακολούθησαν την ιστορία ενός ιππότη, ο οποίος ζούσε σε μία μακρινή χώρα, και ο οποίος περνιόταν για καλός, ευγενικός και στοργικός, κάνοντας όλα αυτά που κάνουν οι καλοί, ευγενικοί και στοργικοί ιππότες. Πολεμούσε εχθρούς που ήταν κακοί, τρισάθλιοι, μοχθηροί...

Επρόκειτο για ένα μυθιστόρημα γραμμένο σαν παραμύθι, που μιλά κατευθείαν στην καρδιά όσων αποζητούν ένα βαθύτερο νόημα στη ζωή τους. Μια απάντηση και μια διέξοδος στους φόβους, τις αγωνίες και τη μοναξιά μας. Μιλώντας για τις “σκουριασμένες πανοπλίες” μας που (νομίζουμε πως) μας προφυλάσσουν από τον πόνο τον οποίο μας προξενούν οι άλλοι. Ο Ρόμπερτ Φίσερ δημιούργησε μια ταξιδιωτική περιπέτεια που οδηγεί τον αναγνώστη στο “γνώθι σαυτόν” . Γεμάτος χιούμορ, ο ιππότης με την σκουριασμένη πανοπλία μας κάλεσε να ανακαλύψουμε τον ίδιο μας τον εαυτό, να ανασάνουμε βαθιά και να γελάσουμε.

Συμμετείχαν οι:

Χορευτές: Γεωργιάδου Δροσιά, Σκεντερίδου Ελισώ, Κόλβατζη Άννα Μαρία, Κυβεντίδου Ολυμπία Άννα, Χασιώτη Μαρία, Χατζηπάντου Δέσποινα, Μουρατίδου Μαριαλένα, Χανέλη Άσπα, Παπαζήση Μαρία, Φραντζέλα Ίζαμπελ, Καρβουνίδου Ιωάννα, Καμανά Φρειδερίκη, Γραμματικοπούλου Αθηνά, Κορδονίδου Αθηνά, Αβραμίδου Άννα Μαρία, Καλατζοπούλου Ευδοξία, Παντελίδου Αντιγόνη, Σιδηροπούλου Κατερίνα, Ιορδανίδου Ελευθερία, Τζιούρα Αναστασία, Γαλίκα Κατερίνα, Πασίδη Ρέα, Σαζακλίδου Εύα, Συροπούλου Σοφία, Συροπούλου Αρετή, Παπαδοπούλου Αθηνά, Τσιούντα Γαριφαλιά, Ψωμιάδου Ιωάννα, Ζησέκα Ολυμπία, Παπαγεωργοπούλου Μαριέττα, Ματάτη Αλίκη, Κούκου Αθανασία, Ανάστου Κατερίνα, Λαμπρίδη Φωτεινή, Κουκουτέγου Ελένη, Κολυμβάνου Αθηνά, Παπαδοπούλου Βικτώρια, Μωυσίδου Φανή, Ζέζιου Μαρία, Μανωλή Αλεξάνδρα

Ηθοποιοί: Δημάκας Δημήτρης, Δημάκας Αλέξης, Γιαγκούλα Μαρία, Μούρνου Γεωργία, Τσακαλίδου Έλενα, Ταραλά Κική, Γραμματικοπούλου Άλκηστις

2ο μέρος

1) Bachata /Χορογραφία: Χατζηνώτας Γιώργος

Χόρεψαν: Αντωνιάδου Ελένη, Χατζησυμεόνογλου Ελπινίκη, Σιδερίδης Γιώργος, Μαραντίδου Ελένη, Ανθούλας Βασίλης, Περπερίδου Νικολέτα, Χατζηνώτας Γιώργος, Παπαδοπούλου Κυριακή, Σπαθάκης Δημήτρης, Καρατζά Κατερίνα

2) Oriental/Χορογραφία: Παρούση Άννα

Χόρεψε: Παρούση Άννα

3) Aργεντίνικο Tango/Χορογραφία: Μιχαηλίδου Βασιλική και Χατζηγεωργίου Γιάννης

Χόρεψαν: Ανθούλας Βασίλης, Αντωνιάδου Σοφία, Μιχαηλίδου Βάσω, Σταυριανίδης Παύλος, Βοργιατζίδου Κωνσταντίνα – Κλειώ, Χατζηγεωργίου Γιάννης

4) Salsa/Χορογραφία: Χατζηνώτας Γιώργος

Χόρεψαν: Γεωργακόπουλος Νικόλαος, Παππά Ανδριάνα, Παπαδόπουλος Γιώργος, Κατεριαννάκη Αρετή, Μητσιάνης Χρήστος, Αδαμίδου Ευδοξία, Χατζηνώτας Γιώργος, Καρατζά Κατερίνα, Νίκου Νατάσα, Κασάπη Μαρία, Σιδερίδης Γιώργος, Αντωνιάδου Ελένη

Συντελεστές Παράστασης:

Σκηνικά – Κοστούμια: Τάσος Πρωτοψάλτου

Σκηνοθεσία -Χορογραφίες: Αναστασία Δίγκα, Μάτα Αφεντούλη

Μουσική: Rene Aubry, Balmorchea, Luc Ferrari, Nils Frahm, John Frusciante, Philip Glass, Etienne Jaumet, Johann Johannsson, Lorn Mary and the Boy, Henry Purcell, Franz Schubert, WDL, Thom Yorke

Φωτισμός: Γιώργος Χαραλάμπους

Βοηθοί Σκηνογράφοι – Ενδυματολόγοι: Άννα Ζήση, Δήμητρα Κατσιγιάννη, Εμμανουέλα Παγώνα, Ζωή Ρασάικου

Κατασκευή Σκηνικών - Κοστουμιών: Άννα Ζήση, Δήμητρα Κατσιγιάννη, Εμμανουέλα Παγώνα, Ασπασία Πατρόζου, Ζωή Ρασάικου, Νένα Χρονοπούλου

Ειδικές Σκηνογραφικές και Ενδυματολογικές Κατασκευές: Τάσος Πρωτοψάλτου, Άννα Ζήση, Δήμητρα Κατσιγιάννη, Εμμανουέλα Παγώνα, Ζωή Ρασάικου

Μακιγιάζ: Κάσσανδρος Συρόπουλος, Νίνα Συροπούλου

 

dyslexia centers

tsiafoulis

kyriazis

sidiropoulos

methodos orizontio

studio 69