novart

tsakiridis

podas yaris oct

brouvali

proteas

ena

Μεγαλειώδες αφιέρωμα στην Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου από την Εύξεινο Λέσχη Βέροιας (φωτογραφίες, βίντεο)

Μία μεγαλειώδης εκδήλωση αφιερωμένη στην Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου, παρουσίασαν τα τμήματα της Ευξείνου Λέσχης Βέροιας, στην κατάμεστη αίθουσα του Χώρου Τεχνών, το βράδυ της Παρασκευής 31 Μαΐου.

Με αυτήν την παράσταση ολοκληρώθηκε το αφιέρωμα, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων που πραγματοποίησε η Εύξεινος Λέσχη Βέροιας, με αφορμή την συμπλήρωση εκατό χρόνων από τη Γενοκτονία του Ποντιακού Ελληνισμού.

Με τίτλο «Η οδύνη της φρίκης και η φρίκη της οδύνης…» η θεατρομουσικοχορευτική εκδήλωση ταξίδεψε τους θεατές στα δίσεκτα χρόνια του ξεριζωμού, μεταφέροντας το μήνυμα «Η Ρωμανία κι’ αν πέρασεν, ανθεί και φέρει κι’ άλλο».

Χαιρετισμό απηύθυνε ο πρόεδρος της Ευξείνου Λέσχης, Νίκος Τομπουλίδης και η γραμματέας Ευαγγελία Τογκουσίδου.

Ακολούθησε η απονομή αναμνηστικού σε απόγονο γενοκτονημένων Ελλήνων, στον Βασίλη Γιάννη Γιαϊλάλι, ως ένδειξη μνήμης και τιμής στους αδικοχαμένους  απογόνους μας, αλλά και για τους συνεχείς αγώνες του υπέρ των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην Τουρκία.

Στη συνέχεια το ταξίδι μνήμης στις αλησμόνητες πατρίδες ξεκίνησε…

Ποιήματα, αφηγήσεις, μουσική, χορός, τραγούδια και εικόνες εναλλάσσονταν μεταφέροντας τις απάνθρωπες συνθήκες που βίωσαν οι πρόγονοί μας.

Την παράσταση παρουσίασε η δασκάλα ποντιακής διαλέκτου, Αναστασία Μαχαιρίδου.

ΜΕΡΟΣ A

Τραγούδι: Αναστορώ τα παλαιά

Αφήγηση

Πόντος ...Χαμένες Πατρίδες.

Ποίημα

Εστά παπόρ'...

Τμήμα νταουλιού

Χορευτικά τμήματα (Αρχαρίων, Παιδικό & Εφηβικό)

ΜΕΡΟΣ Β

Αφήγηση

Από νοικοκυραίοι, φυγάδες

Τμήμα λύρας

Γενοκτονία & "G" (σχηματισμός του γράμματος G, από την λέξη Genocide – Γενοκτονία)

Αφήγηση

Το σχέδιο του Τοπάλ Οσμάν

Η καμπάνα του Πόντου. Φ. Κτενίδη

1η Μαρτυρία

Επιστολή Κουζουτζάκογλου

2η Μαρτυρία

Έγκλημα, ταπείνωση, βασανιστήριο

3η Μαρτυρία

"Βιασμοί στη Μονή Βαζελώνος" από τη Μαύρη Βίβλο του Οικουμενικού Πατριαρχείου

4η Μαρτυρία

Ή εκκλησία του Αη-Γιώργη του Πάτλαμα", Γεωργίου Λαμψίδου

Τμήμα Παραστάσεων

(Χοροί: Χαλάϊ, Καρά Πουνάρ, Θανατί' Λάγγεμαν)

5η Μαρτυρία

Καπετάν Τσαουσίδης Πάυλος

Τμήμα παραστάσεων

"Αιχμαλωσία, απελευθέρωση"

Τραγούδι

"Υπομονήν" (Βάσταξον κάρδια μ')

Συντελεστές παράστασης:

Σενάριο - Επιμέλεια: Βαγγέλης Ιντζεβίδης

Κείμενα - Παρουσίαση: Αναστασία Μαχαιρίδου

Ροή Παράστασης: Μαρία Δεμερτζϊδου - Ελπίδα Κιατικίδου Ζωή Κοορούκα - Βάγια Παναγιωτίδου

Έφορος Εκδηλώσεων: Τριαντάφυλλο ς Στεργιάδης

Συμμετείχαν οι μουσικοί:

Τραγούδι: Γιάννης Μιχαηλίδης - Μαρία Δεμερτζϊδου

Λύρα: Γιάννης Τσανασίδης - Νίκος Κωστογλίδης - Κωνσταντίνος Καπουρτίδης

Νταούλι: Δημήτρης Ουσταπασίδης - Γιώργος Ασβεστάς - Άκης Στολτίδης

Ζουρνά - Τουλούμ: Μιχάλης Τσανασίδης

Επιμέλεια - Σχεδίαση Ενθέτου: Εύθυμης Κουταμάνης

Φωτογραφική Επιμέλεια: Μάνος Λιανίδης

Ηχολήπτης: Γιώργος Ανδρεόπουλος

Υπεύθυνος Προβολής Βίντεο: Γιώργος Χατζηκυριακίδης

Χόρεψαν οι:

Χορευτικό παραστάσεων:

Αθανάσιος Μορφίδης, Αθηνά Χωραφαϊδου, Αναστασία Σισμανίδου, Αργύρης Ιντζεβίδης, Βαγγέλης Ιντζεβίδης, Βάγια Παναγιωτίδου, Γαλήνη Ανδρονικίδου, Γιάννης Κοτίδης, Γιώργος Νικηφορίδης, Γιώργος Χατζηκυριακίδης, Δέσποινα Γερουλίδου, Ειρήνη Τσανίδου, Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου, Ελένη Παναγιωτίδου, Ελένη Παπαδοπούλου, Ελένη Τσανασίδου, Ελένη Χαραλαμπίδου, Ελισάβετ Γουλσουζιάδου, Ελπίδα Κιατικίδου, Ευαγγελία Τογκουσίδου, Ζωή Κουρούκα, Ηλίας Αντωνιάδης, Ελισάβετ Γουλσουζιάδου, Πελαγία Μουρατίδου, Αναστασία Σκεντερίδου, Άννα Κυριακίδου, Ηλίας Απλακίδης, Ηρώ Φωστηροπούλου, Θεολογία Μουρατίδου, Καλλιόπη Μελικιώτη, Κική Πουλτίδου, Κυριάκος Παλασίδης, Κώστας Παπαδόπουλος, Μαρία Δεμερτζίδου, Μορφούλα Αναγνωστοπούλου, Νεκταρία Αθανασάκη, 'Ολγα Παπαδοπούλου, Παναγιώτης Μουρατίδης, Πελαγία Μουρατίδου, Σέβη Θεοδοσιάδου, Σοφία Κοτίδου, Σπύρος Θεοδωρίδης, Στέλιος Καβζαλίδης, Τάκης Τσιαβός, Τριαντάφυλλος Στεργιάδης, Χαράλαμπος Καπουρτίδης, Χριστίνα Τσιάπλα, Χρύσα Βελισσαρίδου, Χρύσα Τάνη, Χρυσή Χωραφαϊδου, Γλυκερία Μοτσιοπούλου, Δέσποινα Γεωργιτζίκη.

Εφηβικό τμήμα:

Άκης Στολτίδης, Αλέξανδρος Αναστασίαδης, Αναστάσιος Καρασαββίδης, Αρτεμία Μωυσίδου,Γιάννης Θεοδωρίδης, Δήμητρα - Νεκταρία Νικολαϊδου, Ελένη Δαμιανίδου, Ευριπίδης Αθανασιάδης, Ηλίας Χειμωνίδης, Θεοδώρα Κουρουβασίλη, Κυριάκος Καρυπίδης, Κωνσταντίνος Βελισσαρίδης, Κωνσταντίνος Ευσταθιάδης, Κωνσταντίνος Ιακωβίδης, Κωνσταντίνος Καρασαββίδης Μαρία - Αφροδίτη Ασβεστά, Μαρία - Ελένη Τσανακτσίδου, Μαρία Σκεντερίδου, Μαριαλένα Μαυρίδου, Νεκτάριος Μουρατίδης, Νίκος Παπαδόπουλος, Παναγιώτα Μωυσίδου, Παναγιώτης Μουρατίδης, Παρθένα Κυριακίδου, Πασχάλης Χαραλαμπίδης, Ραφαέλα Ζαχοπούλου, Σοφία Συντίλα, Σταύρος - Μάριος Βαφείδης

Παιδικό τμήμα:

Αγγελική Νικολαϊδου, Αλεξάνδρα Ζευγαροπούλου, Αλέξανδρος Ιακωβίδης, Αντωνία Τσάτσου, Βασίλης Γραμματικόπουλος, Γερασιμίνα Ζέρνου-Μισαηλίδου, Γρηγόρης Ηλιάδης, Ελένη Καραφουλίδου, Ελένη Παπαδοπούλου, Ελευθερία Μπάκανου, Εμμανουέλα Γεωργιάδου, Ευδοξία Φουντουκίδου, Ευτέρπη Σιδηροπούλου, Ευφημία Ρουσσάκη, Ηλιάνα Γεωργιάδου, Ιωάννα Σαραντίδου, Καλλιόπη Δελαβερίδου, Καλλιόπη Νικολαϊδου, Κυριακή Ορφανίδου, Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος, Μαρία Καπουρτίδου, Μιχάλης Γερασιμίδης, Μιχάλης Κελεσίδης, Μυρτώ Ιωσηφίδου, Ξένια Παπαδοπούλου, Παναγιώτης Σουγιουλτζής, Παναγιώτης Χατζημανώλης, Παντελής Δαμιανίδης, Ροζαλία Χαλκίδου, Σμαράγδα Τραπενζαλίδου, Σοφία Παυλίδου, Στάθης Ιακωβίδης, Στέφανος Ιορδανίδης, Στέφανος Σκεντερίδης, Σωτηρία Απλακίδου, Φωτεινή Θεοδωρίδου.

Τμήμα αρχαρίων:

Αλεξία - Νικολέτα Παπαδοπούλου, Βασίλης Ρηγόπουλος Δημήτρης Καραγιάννης, Ιωάννα Ορταντζόγλου, Ιωάννης Ιακωβίδης Κωνσταντίνος Ιωσηφίδης, Νίκος Ηλιάδης, Παύλος Ηλιάδης Πέτρος Δημητράκης, Σάββας Γεωργιάδης, Σοφία Κοτίδου Συμέλα Φουντουκίδου, Φοίβη Παυλίδου.

Τμήμα λύρας:

Αγγελική Νικολαϊδου, Βασίλης Γκιουζέλης, Βιβή Στεργιοπούλου Γεύση Σταφυλίδου, Γιάννης Θεοδωρίδης, Γιώργος Τσανασίδης Δήμητρα Νικολαϊδου, Ελένη Παπαδοπούλου, Ηλίας Χειμωνίδης Ιορδάνης Κελεσίδης, Κική Γιαννακίδου, Νίκος Γεωργίου Νίκος Παπαδόπουλος, Νίκος Πασχαλίδης, Νίκος Σαββίδης Παναγιώτης Ιντζεβίδης, Παναγιώτης Μουρατίδης, Παντελής Δαμιανίδης Παύλος Σαμαράς, Σπύρος Χαλκόπουλος.

Τμήμα νταουλιού:

Πολυξένη Παπαδοπούλου, Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος Χαράλαμπος Χειμωνίδης, Ραφαήλ Σιδηρόπουλος, Κωνσταντίνος Βελισσαρίδης, Χρύσα Βελισσαρίδου, Νεκτάριος Μουρατίδης, ΆκηςΣτολτίδης, Κωνσταντίνος Ευσταθιάδης, Ιορδάνης Κελεσίδης, Μαρία Μίχου, Δέσποινα Γατουρτζίδου, Γιώργος Καραπουλτίδης, Γιάννης Τσαμτσίδης, Δημήτρης Παπαδόπουλος, Παύλος Ουσταπασίδης.

 

dyslexia centers

tsiafoulis

my choice

super course

kyriazis

ΤΑΜΠΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ

sidiropoulos

studio 69